reklamı kapat

POPÜLER

kan bağışı

Evcil hayvanlar da kan bağışı yapabilir mi?

Kan bağışının, bireysel düzeyde yapabileceğimiz en etkili şeylerden biri olduğunu biliyoruz. Fakat sevdiğimiz evcil hayvanlar da kan bağışı yapabiliyor mu?

Birçok insan için kan bağışında bulunmak hala bir tabu olarak görülüyor. Zira kan bağışları oldukça düşük seviyelerde seyrediyor. Bireysel olarak yapılacak önemli adımlar arasında yer alan kan bağışı başka insanların hayatını kurtarmak için oldukça önemli. İnsanların kan bağışıyla ilgili tabuları bulunuyor peki evcil hayvanların var mı? O konu hakkında bir fikrimiz yok ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre, köpeklerin ve kedilerin de kan bağışında bulunabildiği söyleniyor. Araştırmaya göre, sağlıklı evcil hayvanlardan kana ihtiyacı olan diğer kedi ve köpeklere kan verilebiliyor.

İngiltere’deki veteriner hekimler, 10 gün boyunca bir kliniği ziyaret eden evcil hayvan sahiplerini araştırdı. Ankette, onlara sadece evcil hayvan kan bağışı konusundaki bilgileri değil, aynı zamanda kendi evcil hayvanlarının kanını bağışlamaya istekli olup olmadıklarını ve neden veya niçin vermeyecekleri soruldu. Yanıt veren 158 evcil hayvan sahibinin yüzde 70’i köpeklerin veya kedilerin kan bağışında bulunabileceklerinin farkında olmadıklarını, yüzde 75’inin de hayvan kan bankaları olduğunu bilmediğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de evcil hayvanlar için kan bağışı bankası bulunuyor

Hayvanlar da bizim gibi yaralandıklarında kana ihtiyaç duyuyor. Ancak konuya dair tesisler ve çalışmalar o kadar kısıtlı ki bu merkezlerin varlığı bile bilinmiyor. İnsan kan bağışı tesislerine oranla hayvanlar için ayrılmış tesisler çok daha az. Örneğin ABD’de, hayvanların kan bağışına dair bazı federal düzenlemeler bulunuyor. California, tazı gibi özel türlerdeki köpeklerin kanlarının bağışıyla ilgili düzenlemeler yapıyor. Bunun yanında diğer eyaletler gönüllü olarak çalışan kan bankalarına genellikle bir klinik tarafından kurum içinde izin veriyor. Türkiye’de de konuya dair çalışmalar yapılıyor. 2007 yılında İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde açılan hayvan kan bankası, Türkiye’nin ilk hayvan kan bankası olarak geçiyor.

Araştırma sonucunda hayvan sahiplerinin evcil hayvanlar için kan bağışı hakkında daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğine ulaşıldı. Yapılan çalışma küçük bir insan grubunu kapsıyor olsa da yine de araştırmaya katılanların yüzde 90’ı kan bağışına olumlu yaklaştıklarını söylüyor.

İlginizi çekebilir

Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı 2 – İlk Fragman