reklamı kapat

POPÜLER

Bir Kuzey Koreli’nin gelecek tasvirleri

Dünyadan belki de en kopuk ülke olarak tanımlayabileceğimiz Kuzey Kore‘den çıkan uçuk gelecek tasarımları bu kopukluğun boyutlarını ortaya koydu. Teknolojinin nasıl ve ne şekilde ilerlediğini; mimarideki trendleri takip etmeyen bir ülkeden ucuz bilimkurguları hatırlatan bu görsellerin çıkmasını herhalde normal karşılamak gerek.

CNN’in haberine göre Kuzey Kore’deki bir turizm firmasının, devlet için çalışan bir mimardan ülkenin gelecekteki görünümünü resmetmesi istenmiş. Yaratıcılık konusunda herhangi bir kısıtlama getirilmeyen mimar, totaliter rejimin kendisine nasıl bir vizyon vermiş olduğunu, lüksü ve teknolojiyi nasıl algıladığını ortaya koyuyor. Uçan evler, yüzen oteller, dağları birleştiren köprüleri gösteren çizimler Venedik Mimari Bienali’nde kasım ayına kadar sergilenecek.

kuzey kore

kuzey kore

kuzey kore

kuzey kore

kuzey kore

kuzey kore

kuzey kore

kuzey kore

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Bir Kuzey Koreli’nin gelecek tasvirleri” için 7 cevap

 1. erişim dedi ki:

  hiçde uçuk olmayan gayette yapıllabilir bir örnek

 2. dadadda dedi ki:

  bunların bir kısmı yapıldı örnekleri var zaten, mesela bisiklet köprüsü : http://twistedsifter.files.wordpress.com/2014/01/worlds-first-suspended-bicycle-roundabout-hovenring-by-ipv-delft-netherlands-6.jpg diğer binalara benzer şeyler gördüğümüde hatırlıyorum peşi sıra bulup atabilirim.

 3. mehmet dedi ki:

  diğer ülkelerinki nasılmışki? koreyi aşağılayıcı bir haber olmuş sanki… güzel ülke kore…

 4. Guest dedi ki:

  Çok beğeniyorsanız gidebilirsiniz.

 5. Emre dedi ki:

  Bu ülke böyle olursa herkez buraya tatile gider. 🙂

 6. Güney Şar dedi ki:

  Çoğu “modern” ülkenin gelecek görüşü çöküş, karanlık, insanlığın sonu vs. ile doluyken bu “kopuk” ülkeden böyle güzel şeyler çıkması beni şaşırtmadı. Ama sizin neden Kuzey Kore’nin güzelliklerinizi göremediğinizi anlamak zor. Ulaşım ve barınak sıkıntısı olmayan temiz bir ülke. Tabii ki ABD anti-propagandalarına inanmak kolay. 2014 yılında bile o ülkede sadece belli başlı saç kesimleri dışındakilerinin yasak olduğuna inanlar var.

  Özet: Babil’in yeni yorumu güzel olmuş.

 7. okan dedi ki:

  kendini topluma kabul ettirme kaygısıyla yanlış bildiklerini bile doğru kabul eden modern toplumun trendlerini sorgulamadan kabul eden sürü psikolojisine mecbur olmayan hayaller çok güzel olabiliyor