reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi
Tesla Semi

Tesla Semi’nin “akıl almaz gücünü” gösteren yeni video [İzle]

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, biliyorsunuz artık yollarda yük taşıyor. İki prototip versiyon ile gerçek bir görevde olan kamyon, kameralara yakalandığı yeni videoda gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

Tesla Semi, şu an Nevada’da yer alan Gigafactory‘den aldığı “pil paketlerini” Kaliforniya’da yer alan Tesla fabrikasına götürme görevini gerçekleştiriyor. Yani artık tek başına değil ağır dorsesiyle test edilen kamyon, buna rağmen inanılmaz iyi bir hızlanma ortaya koyuyor. Dorsesiz hali adeta bir spor otomobil gibi olan dev araç, videoda görebileceğiniz üzere arkasında devasa eklenti olsa dahi birçok otomobilden daha hızlı ivmelenme sağlayabiliyor. Elektriğin gücünü ve torkunu sonuna kadar yola aktaran Semi, biliyorsunuz çok da büyük talep görüyor. Şimdiye kadar 500 kadar ön sipariş aldığı bilinen elektrikli kamyon, teknik olarak daha da iyisini sunacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan CEO Elon Musk, aracın satışa çıktığında tanıtılandan daha iyi teknik değerler sunacağını müjdeliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi’nin açıklanan özellikleri hayran bırakıyor

Tesla’nın büyük gelecek vadeden kamyon modeli Semi, temel olarak 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, 2019 yılında seri üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor. Bu uzun yollarda büyük kolaylık sağlayacak gibi duruyor.

Video