reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi
Tesla Semi
Tesla Semi
Tesla Semi

Elektrikli kamyon Tesla Semi için tarihi gelişme

Elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, biliyorsunuz şirketin geleceği için büyük önem arz eden araçlar arasında yer alıyor. Üzerinde testler devam eden kamyon, önemli bir kilometre taşını da geride bırakmaya hazırlanıyor.

Şimdiye kadar farklı şirketlerden 500 kadar ön sipariş alan elektrikli kamyon Tesla Semi, bugün çok önemli sayılabilecek bir detayla gündeme geldi. CEO Elon Musk’ın paylaşımına göre araç, ilk kargo taşıma görevine çıkıyor. Nevada’da yer alan Gigafactory‘den aldığı “pil paketlerini” Kaliforniya’da yer alan Tesla fabrikasına götürecek olan iki prototip Tesla Semi, dorselere bağlanmış şekilde yola çıkmayı bekliyor. Araçların bu rotayı bundan sonra düzenli olarak geçeceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Elon Musk’ın en son paylaşımında halen fabrika sahasında olan geleceğin taşımacılık araçları, genel olarak beklenenden hızlı şekilde gelişiyor. Hatta geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan Musk, araçların satışa çıktığında tanıtılandan daha iyi teknik değerler sunacağını da belirtiyor.

Tesla Semi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi’nin açıklanan detayları oldukça iddialı

Tesla’nın yük taşımanın geleceğini şekillendirdiği kamyon modeli Semi, açıklandığı kadarıyla 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, 2019 yılında seri üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor.

Video