reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X
iPhone X

iPhone X

iPhone X

NOA N9

iPhone X

Doogee V

iPhone X

NOA N10

iPhone X

Yeni Asus ZenFone 5

iPhone X

Yeni Asus ZenFone 5

iPhone X

Yeni Asus ZenFone 5

iPhone X

Elephone A4 Pro

iPhone X

Blackview X

iPhone X

Little Pepper S11

iPhone X

Ulefone X

iPhone X

Leagoo S9

iPhone X

Bluboo X

iPhone X

Oukitel U18

iPhone X

LG G7 (Neo)

iPhone X

UMIDIGI Z2

iPhone X’un en çok eleştirilen yanını yani çentiğini kopyalayan Android akıllı telefonlar [Galeri]

Teknoloji devi Apple‘ın yeni akıllı telefonu iPhone X, biliyorsunuz en çok çentiği ile eleştiriliyor. Akıllı telefon dünyasına “çentik” kavramını sokan telefon, bu çentiği güçlü bir amaç için taşıyor. Ancak diğer firmalar bunu tamamen yanlış anlayarak çentiği kendi telefonlarına “bir tasarım detayı” olarak entegre ediyor. İşte bu haberimizde iPhone X‘un en çok eleştirilen yanını yani çentiğini kopyalayan akıllı telefonlara göz atıyoruz.

iPhone X‘un çentiğinde TrueDepth kamera sistemi yer alıyor. Bu sistem içerisinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen sistem, Face ID ile Animoji sistemlerine güç veriyor. Yani çentik yeni nesil iPhone’da işlevsel bir amaca hizmet ediyor. Özellikle Çin merkezli diğer üreticiler ise bunu bir kopyalanacak trend olarak görüyor. Çentik sayesinde ekranlar yanlardan yukarıya doğru çekiliyor ancak Android dünyasında buna yazılımsal olarak destek verilmiyor. Böyle olduğu zaman da uygulamalar çentikli şekilde gerçekten çok kötü görünüyor. Ayrıca çoğu çentikli akıllı telefonun alt tarafında geniş çerçeveler yer alıyor. iPhone X’da alt taraf tamamen çerçevesiz şekilde bizleri karşılıyor ve bu da daha güzel bir görüntü ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone X ve benzerleri

Apple’ın geleceğe merhaba deyin diyerek tanıttığı yeni telefonuna benzemeye çalışan modellere sayfanın üzerindeki galeriden göz atabilirsiniz. Bu arada başta Huawei P20 ailesi başta olmak üzere yeni çentikli Android telefonların da yolda olduğunu belirtmekte fayda var. Yani sevmiyorsanız bu çentikten kurtuluş yok gibi görünüyor. Google bile Android P ile çentiği yazılımsal olarak güzelleştirmenin yollarını arıyor. Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? iPhone X tarafında çoğu kişi çentiği gerçek anlamda sorun etmiyor ve gündelik kullanımda görmediğini belirtiyor. Siz teni telefonunuz bir çentik görmek ister miydiniz?