reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X Notcho

iPhone X’in çentiğini kaldıran uygulama: Notcho

Apple‘ın yeni akıllı telefonu iPhone X, insanların halen alışmaya çalıştığı üst çentiğe sahip. Getirdikleriyle birçok kişinin kabul ettiği bu çentik, Notcho isimli uygulama ile gizlenebiliyor.

Apple’ın ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu TrueDepth kamera sistemi, telefonun ön yüzünde yer alan çentikte bulunuyor. Bu teknoloji bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen ve Face ID yüz tanıma teknolojisine güç veren sistem, yeni uygulama Notcho ile gizlenebiliyor. Telefon için özel olarak hazırlanan uygulama, içine atılan fotoğrafları yeni iPhone’un çentiğini gizleyecek şekilde duvar kağıdı haline getiriyor. Oluşturduğu duvar kağıdıyla telefonun üst bölümünü Galaxy S8 ya da LG G6’ya benzer şekle sokan uygulama, kendi örneklerini de beraberinde getiriyor.

iPhone X Notcho

Notcho sayesinde iPhone X’in çentiğini görmek zorunda değilsiniz

Yeni iPhone’da OLED ekran yer alıyor. Bu teknoloji bildiğiniz gibi siyahları hiç olmadığı kadar siyah gösteriyor. İşte bu sayede uygulama ile üst bölüm boş bırakıldığı zaman çentik gerçek anlamda gizlenebiliyor. Elbette bu uygulama sadece telefonun ana ekranında geçerli. Çentikten tamamen kurtulmak için bir sonraki iPhone’u beklemekte fayda var. Eğer o da olmazsa buna alışmak ve kabullenmek zorundayız. Apple biliyorsunuz geri adım atmayı çok seven bir firma değil.