reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi

Tesla Semi prototipinden “yok artık” dedirten hızlanma videosu [İzle]

Elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, şirket tarafından gerçek yol şartlarında test ediliyor. Bunlardan bir tanesinde çekilen kısa video ise koca bir yok artık dedirtiyor.

Toplamda 500 kadar ön sipariş aldığı bilinen elektrikli kamyon Tesla Semi, tahmin edebileceğiniz üzere diğer kamyonlara hiç benzemiyor. Elektrik motorlarıyla inanılmaz bir tork sunan kamyon, görünüşe bakılırsa arka dorsesi olmadan resmen bir spor otomobil gibi hareket edebiliyor. Yukarıda izleyebileceğiniz videoda yavaş hızdaki ivmelenmesi gözler önüne serilen kamyon, sürüş performansı konusunda benzersiz olacak gibi duruyor. Tam olarak çevreci olmadığı için eleştirilen elektrikli araçlar, aslında çoğu kişi tarafından bu performans için tercih ediliyor. Bu performansın Semi’de de es geçilmediği açık seçik ortada duruyor.

Teknik özellikleriyle sektörü değiştirecek Tesla Semi

Tesla’nın büyük gelecek vadeden kamyon modeli Semi, temel olarak 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, 2019 yılında seri üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor. Bu uzun yollarda büyük kolaylık sağlayacak gibi duruyor.

İlgili Video