reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi

Elektrikli kamyon Tesla Semi hakkında üzücü gelişme

Yaklaşık üç yıl önce lanse edilen elektrikli kamyon Tesla Semi  modeli hakkında üzücü bir haber ortaya çıktı. Gelen son bilgilere göre Tesla Semi’nin çıkış tarihi ertelendi.

Daha önceden 2019 yılında seri üretileceği ve 2020 yılında satışa sunulacağı ifade edilen kamyonun 2021 yılında satışa sunulacağı konuşuluyor. Ertelenmeye sebep olarak koronavirüs salgını gösteriliyor. Fabrikaların geçici olarak kapatıldığı ve personellerin şu anda evden çalıştıkları dile getiriliyor. 800 kilometrelik menzil değeriyle sınırları zorlayan Tesla Semi’nin saatte 100 kilometre hıza (boş haliyle) 20 saniyede çıkacağı söyleniyor. Bu performansıyla rakiplerini geride bırakan model sadece 30 dakikalık bir şarla 643 kilometre yol kat edebiliyor. Tesla Semi süspansiyon sistemiyle de göze çarpıyor. Elon Musk, sürüş sırasında kamyonun taşığı yük ile bağlantısının kopmasının imkansız olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi yakıt tasarrufuna büyük katkı sağlıyor

Jackknife olarak da bilinen bu kopma işleminin önüne geçilmesi adına süspansiyon ve tork iletim sistemi bağımsız yapıda çalışarak bu olayın gelmesini önlüyor. Tesla’nın diğer modellerinde de karşımıza çıkan otopilot özelliği Tesla Semi’de de yer alıyor. “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını ortadan kaldıran Semi’nin iki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtiliyor.  Tesla Semi’nin yurt dışındaki başlangıç fiyatı ise 150 bin dolar.

İlginizi Çekebilir

Tamamen elektrikli SUV Ford Mustang Mach E