reklamı kapat

POPÜLER

TikTok Hindistan Çin Microsoft

TikTok tarafından gelen büyük başarı

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok, önemli bir kilometre taşını geride bırakmayı başardı.

Popülerliğini ciddi oranda artıran dev video uygulaması TikTok, biliyorsunuz Türkiye’de de büyük bir kitlenin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Özellikle koronavirüs döneminde bir patlama yapan sadece bu çeyrekte tam 315 milyon kez indirilen popüler sosyal ağ, yapılan hesaplamalara göre iOS ve Android tarafında 2 milyar indirme rakamını geride bırakmayı başardı. Bu rakama resmi market dışı indirmelerin dahil olmadığı aktarılıyor. Yani toplam rakam daha da yüksek deniyor. Bu da gerçekten önemli görünüyor. Facebook kırallığına gerçekten bir darbe vuran TikTok, daha da büyüyecek izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok geçtiğimiz ay önemli bir konuda ciddi eleştiriler ile karşı karşıya kalmıştı

Popüler uygulama, geçtiğimiz dönemde bir “ayrımcılık” ve bir bakıma da “sensör” konusuyla gündemde. Intercept tarafından bulunan belgelere göre platform kişilere tavsiye edilen içeriklerde ciddi bir ayrımcılık uyguluyor. Resmi moderasyon kurallarına göre şirket “çirkin, yaşlı, engelli ve yoksul” kişilerin ürettiği içerikleri geri planda tutuyor. Aşırı kilo, şekilsiz vücut tip veya çirkin ya da çok kırışıklığa sahip yüz hataları gibi kriterlerin belirlendiği ve bunları barındıran videoların tavsiye sayfalarında görünmez hale getirildiği aktarılıyor. Şirketin “yoksul görünen” ortamlarda çekilen videoları dahi istemediği aktarılıyor. Bu durum elbette büyük tepki çekmiş durumda.

İlginizi Çekebilir

Huawei P40 ailesi için heyecanı artıran video