reklamı kapat

POPÜLER

TikTok LOG Tasarım

TikTok, 10 milyar dolar harcama ile bir ilke imza atmayı başardı

Dünyanın son dönemdeki en popüler sosyal medya kanalı TikTok, bugün önemli bir kilometre taşını geride bırakarak 10 milyar dolar ile bir ilke imza atmayı başardı.

TikTok, yayınlanan bir analiz sonucuna göre Apple App Store ve Google Play Store toplamında 10 milyar dolar kullanıcı harcamasını geçen ilk oyun dışı uygulama olmayı başardı. Aktarıldığı kadarıyla bu para kullanıcıların uygulama içinde aldıkları ve harcayabildiklerini “sanal para birimi” üzerinden geliyor. Bu sanal paraların alımından yüzde 50 pay kestiği belirtilen firma, aynı zamanda devasa reklam gelirlerine de sahip ve böylece özellikle son 1-2 yıldır “adeta para basıyor“. Popülerliği yeni yılda da artmaya devam edecek TikTok bu aralar Türkiye merkezli gelişmeler ile gündeme gelmişti. DHA’da yer alan buradaki habere göre TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, başta TikTok olmak üzere sosyal medya platformlarıyla ilgili tartışmaları görüşmek üzere Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplandı. Bu toplantı kapsamında TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen de bir sunum yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Emir Gelen, dünya genelinde her ay 1 milyardan fazla insanın TikTok’a geldiğini belirterek, “Türkiye’de ise bu rakam, 10 milyonlara varan kullanıcıya tekabül ediyor. Platform olarak TikTok topluluğunu güvende tutmanın sorumluluğu, bizim için en önemli konuların başında gelmektedir.

Malumunuz 2023 yılı hem dünyada; ama özellikle ülkemizde oldukça zorlu geçen bir yıl oldu. Bu durum, platform olarak bizlerin de faaliyetlerimizi daha büyük bir özenle yürütme sorumluluğunu bizlere yükledi. Öncelikle şubat ayında yaşadığımız ve acısını hala hissettiğimiz deprem felaketi, sonrasında böylesine zor bir atmosferde geçen seçimler ve tabii ki hala devam etmekte olan bölgesel çatışmalar.

TikTok olarak böylesine zorlu bir senede iyi bir sınav verdiğimize inanıyoruz. Platformumuzun ve her gün TikTok’a gelen milyonlarca insanın güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamak için tüm bu hadiseler esnasında proaktif ve önleyici önlemler uyguladık. Bu proaktif tutumumuzu hem platform kullanıcılarının güvenliğini sağlamak hem de ülkemizin toplumsal hassasiyetlerini gözetmek amacıyla uyguladık” dedi.

Türkiye merkezli TikTok gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu