reklamı kapat

POPÜLER

helikopter

Satışa da sunulacak otonom helikopter: Rotor R550X [Video]

 - Güncelleme: 11 Aralık 2023 17:18

Bu aralar yeni yılda satışa sunulacak otonom helikopter modeli Rotor R550X ses getiriyor. Bu helikopterin insan taşıma amacı bulunmuyor.

Henüz bir fiyat verilmiyor ancak ilk ticari örneği üretime alınan otonom helikopter modeli Rotor R550X için satışın 2024 yılı içerisinde başlayacağı aktarılıyor. Tanıtım videosunu sayfada izleyebileceğiniz R550X, firma tarafından yapılan resmi açıklamaya göre direkt olarak Robinson R44 Raven II’yi temel alıyor. Herhangi bir pilot olmadan 550 kilograma kadar yükleri kaldırmak / taşımak üzere tasarlanan seçenek, üç saatin üzerinde uçuş süresi sunuyor ve saatte 241 km/s hıza ulaşabiliyor. Açık arazide kargo hizmetleri ve denizcilik operasyonları için uygun olan model, drone’lardan daha uzun menzilli ve güçlü olmasıyla fark yaratıyor ve aktarıldığı kadarıyla birçok ülkede “Özel Uçuşa Elverişlilik Sertifikası” altında kullanılabiliyor. Birden fazla bağlantı ile sensör sistemine sahip olan ve bu sayede belirlenen rotalarda kendi başına sorunsuz olarak gidip gelebilen hava aracı (Gece de görevde kalabiliyor), çok spesifik bir alana hitap ediyor ve yüksek satış rakamlarına ulaşması bu açıdan çok olası görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otonom helikopter modelleri üzerinde yeni değil uzun zamandır çalışılıyor (Özellikle askeriye tarafında), bu alanda son dönemde özellikle elektrikli uçan taksiler ses getiriyor. Uçan taksiler helikopterlerden farklı olarak birden fazla motor üzerine kuruluyorlar ve direkt olarak şehirler içerisinde yolcu taşıma odağına sahipler. Ancak zamanla uçan taksilerin de R550X gibi koltuksuz yapıda kargo odaklı versiyonları kullanılmaya başlanacak.

Otonom helikopter modeli Rotor R550 yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

İLGİLİ HABERLER