reklamı kapat

POPÜLER

BYD YangWang U9
BYD YangWang U9

BYD imzalı süper elektrikli YangWang U9 için yeni detaylar paylaşıldı

BYD imzalı süper elektrikli YangWang U9 için yeni detaylar paylaşıldı. Bu araç ilk gösterimde olduğu yerde zıplayabiliyor olmasıyla ses getirmişti.

Bir süredir Türkiye’de de yer alan Çinli BYD firması tarafından hazırlanan “süper otomobil” kategorisindeki elektrikli otomobil YangWang U9, gerçekten rakipsiz bir süspansiyon sistemi üzerine kuruluyor olmasıyla dikkat çekmişti. Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında sayfanın en altındaki video ile görücüye çıkarılan araç, spesifik olarak Disus-X adı verilen bir süspansiyon sistemini merkeze alıyordu. BYD, bu sistemin Akıllı Sönümlemeli Gövde Kontrol Sistemi, Akıllı Hidrolik Gövde Kontrol Sistemi ve Akıllı Havalı Gövde Kontrol Sistemi’nden oluştuğunu belirtmişti. Bu sistem sayesinde dört teker üzerinde zıplayabilen araç, bağımsız kontrol altyapısı sayesinde üç teker üzerinde de sorunsuz olarak (Disk kesinlikle yere sürtmüyor) yol alabiliyordu. Bu altyapı sadece bir “şov” ya da “yapmak için yaptık” amacı taşımıyor, BYD sistemin aynı zamanda gövde salınımını azaltma, devrilme riskini en aza indirme ve tam gaz hızlanma ile acil frenlemeye yardımcı olması için de kullanılabileceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün bir kez daha gündemde olan YangWang U9, resmi veriler ile netlik kazandığı kadarıyla gerçekten güçlü bir elektrikli otomobil modeli konumunda bulunuyor. Yollara çıkarılacak iddialı tasarımını yukarıda görebileceğiniz araç, daha önce söylenenden farklı olarak 1.100 beygir değil tam 1.305 beygir güç (960 kW) üreten dört farklı elektrik motoru üzerine kuruluyor. BYD’nin e4 platform üzerine kurulan 2.475 kg‘lık modeldeki her motor tek başına 240 kW güç sağlayabiliyor.

0’dan 100 km/s hıza sadece 2 saniyede çıkabildiği aktarılan model, FinDreams imzalı 100 kWh batarya paketini merkeze alıyor ve daha önce paylaşılan verilere göre tek şarjla 700 km gibi iyi bir menzil vadediyor. Çin pazarında oldukça pahalı bir seçenek olan araç, yüksek ihtimalle küresel pazarlara hiçbir zaman çıkarılmayacaktır.

Çinli elektrikli otomobil YangWang U9 yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X