reklamı kapat

POPÜLER

BYD YangWang U9
BYD YangWang U9
BYD YangWang U9

BYD imzalı süper elektrikli YangWang U9 tanıtıldı

BYD imzalı süper elektrikli otomobil modeli YangWang U9 için birçok farklı paylaşım sonrasında resmi tanıtım da yapıldı.

BYD YangWang U9, Çin’in ilk elektrikli süper otomobillerinden biri olarak tam 236 bin dolarlık satış fiyatıyla karşımızda yer alıyor. Herkesi aşırı oranda etkilemeyen bir tasarıma sahip olan YangWang U9, çok güçlü bir elektrikli otomobil modeli konumunda bulunuyor. Elektrikli temelde sınırları zorlayan araç tam 1.306 beygir güç (960 kW) ve tam 1.680 Nm tork üreten dört farklı elektrik motoru üzerine kuruluyor. BYD’nin e4 platformunu merkeze alan modeldeki her motor tek başına 240 kW güç sağlayabiliyor. 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,36 saniyede çıkabildiği açıklanan model, şirketin kendi geliştirdiği 80 kWh kapasitesindeki lityum demir fosfat “Blade” batarya paketi ile geliyor ve tek şarjla 450 km gibi aşırı etkileyici olmayan bir menzil vadediyor. Maksimum hızı 309 km/s olarak açıklanan süper elektrikli tam 2.475 kg ağırlığında (Batarya ağırlığı tek başına 633 kg). Üç farklı ekranın bir araya getirildiği bir kokpit alanı ile hazırlanan YangWang U9 geçtiğimiz aylarda da gerçekten rakipsiz bir süspansiyon sistemi üzerine kuruluyor olmasıyla dikkat çekmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında sayfanın en altındaki video ile görücüye çıkarılan araç, spesifik olarak Disus-X adı verilen bir süspansiyon sistemini merkeze alıyordu. BYD, bu sistemin Akıllı Sönümlemeli Gövde Kontrol Sistemi, Akıllı Hidrolik Gövde Kontrol Sistemi ve Akıllı Havalı Gövde Kontrol Sistemi’nden oluştuğunu belirtmişti.

Bu sistem sayesinde dört teker üzerinde zıplayabilen araç, bağımsız kontrol altyapısı sayesinde üç teker üzerinde de sorunsuz olarak (Disk kesinlikle yere sürtmüyor) yol alabiliyordu. Bu altyapı sadece bir “şov” ya da “yapmak için yaptık” amacı taşımıyor, BYD sistemin aynı zamanda gövde salınımını azaltma, devrilme riskini en aza indirme ve tam gaz hızlanma ile acil frenlemeye yardımcı olması için de kullanılabileceğini belirtiyor.

Çinli elektrikli otomobil YangWang U9 yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X