reklamı kapat

POPÜLER

Yamaha’dan yeni nesil helikopter drone [Video]

Yamaha, endüstriyel ihtiyaçları karşılamak için helikopter drone serisi Fazer‘ın yeni modellerini kullanıcılar ile buluşturmaya hazırlanıyor. Yamaha mühendisleri Fazer ailesiyle yine sınıfında referans yaratan bir ürün ortaya koyuyor.

Teknoloji devi Yamaha, 1991 yılından beri reklam ve film çekimleri, tarım uygulamaları ve daha birçok gereklilik için geliştirdiği uzaktan kontrol edilebilir sistemlerine bir yenisi daha ekledi. Markanın yeni tanıttığı drone modelleri Fazer R ve Fazer R G2 ilk jenerasyonda olduğu gibi profesyonel prodüksiyon çekimleri, tarım ilaçlamaları, alan ölçümlemeleri gibi birçok endüstriyel ihtiyaçları da karşılayabilecek yetenekte. Yeni modellerin ikisi de helikopter tasarımıyla birlikte uzaktan kontrol edilebiliyor.

Yamaga Fazer R

Yamaga Fazer R G2


Yamaha Fazer R helikopter drone’u özellikle tarım uygulamaları için ön plana çıkartılıyor. Bir önceki modeline göre 8 litre artırılan tank kapasitesi ile birlikte toplamda 32 litrelik ilacı püskürtme yöntemiyle taşıyıp uygulama yapabilme yeteneğine sahip.

Fazer R G2 modeli ise neredeyse R modeli ile aynı taşıma kapasitesine sahip. Marka yetkilileri Fazer R G2’nin eşya taşıma, fotoğraf çekme ve video kaydı yapabilme konusunda daha uygun olduğu görüşünde. İki helikopter droneda da direk enjeksiyonlu iki silindirli motor yer alıyor. Aileye eklenen bu motor da eski nesle göre yenilikler arasında. Taşınan yük ve kullanım türüne göre değişmekle birlikte serinin kullanım süresi 100 dakika olarak açıklandı. 2.800 metre yükseliğe kadar erişebilen droneların maksimum ağırlığı yaklaştıkça çıkabildiği yükseklik 300 metre’ye kadar inebiliyor. Açıklanan ortalama maksimum menzil mesafesi ise 90 km. Her iki drone da taşıma kapasitesinde 35 kg’a kadar isteklere cevap verebilecek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Yamaha’nın helikopter dronlarını öne çıkaran en büyük özelliklerden biri de otonom sürüş imkanının sunuluyor olması. Kasım ayında satışa sunulacak olan Fazer serisinin fiyatı ise 13.424.400 yen -yaklaşık 130.000 dolar– olarak açıkladı.

YAMAHA RMAX VİDEO

YORUMLAR