reklamı kapat

POPÜLER

Ön siparişler adrese ulaştı; Yamaha Niken Türkiye yollarında! [Video]

Üç tekerlekli motosiklet deneyimini bambaşka bir noktaya taşıma iddiasında olan Yamaha Niken, Türkiye’deki meraklılarıyla buluşmak için hazır.

Advertisement

Geride bırakmaya hazırlandığımız kasım ayının ilk günlerinde düzenlenen EICMA 2018‘de yeni versiyonu olan GT ile tanıştığımız Yamaha Niken, nihayet Türkiye sınırları içerisine girdi. Mayıs ayı itibarıyla KDV dahil 90.000 TL gibi bir fiyat üzerinden ön siparişlerinin alımlarına başlanan Niken’le ilgili İstanbul’da düzenlenen ve bizim de katılım sağladığımız etkinlikte önemli detaylar elde etme şansımız oldu. Yamaha yetkilerininden aldığımız detaylar doğrultusunda alınan yaklaşık 50 adetlik ön siparişin yavaş yavaş kullanıcılara ulaştığı da altı çizilmesi gereken noktalar arasında. Motosikletin kendisiyle birlikte ek bagaj, elcik ısıtma ve konfor sele gibi yanal donanımlarını da satışa sunmaya başlayan Yamaha Türkiye, ilk adımda hedeflediği 100 adetlik satış rakamına rahat ulaşabilecek gibi görünüyor. Niken’in GT versiyonunun İstanbul’da düzenlenecek olan motosiklet fuarında görücüye çıkacağını da meraklıları için ayrıca belirtmekte fayda var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan özellikler

Motor bloğunu MT09 ile paylaşan Niken’le ilgili bilinmesi gereken önemli noktaları sizlerle değerlendirmeye başlayalım. Üç silindirli ve üstten çift egzantrikli yapıda olan 847 cm³ hacmindeki motor sıvı soğutmalı olarak görev yapıyor. 115 PS güç ve 87,5 Nm tork üreten bu motor ve tüm parçaların işin içerisine dahil olmasıyla birlikte ortaya 263 kilogramlık ıslak ağırla sahip bir motosiklet çıkıyor. Tüm bu teknik detayların yanında Niken için en çok vurgulanan noktanın sürüş dinamikleri olduğunu altını çizerek belirtmek gerekiyor. Deneyimli motosiklet kullanıcılarına hitap eden modelde 50:50 gibi ağırlık dağılımının sağlanmış olması fevkalade önemli bir sonuç. Yine üç tekerlekli olmasının bir getirisi olarak 20 dereceye kadar geriletebilen kaster açısı da, vadedilen 45 derecelik yatış pozisyonundaki temel yardımcılar arasında.

82 milimetrelik sele boyuyla gelen Niken’de, 170 cm‘den kısa boya sahip olan sürücülerin nispeten biraz zorlanabileceğini söyleyebiliriz. Tamamen alüminyumdan yapılan 18 litre hacimli bir benzin deposuyla gelen modelin, maksimumda 300 kilometre yol katedebileceği de notlarımız arasında kendisine yer buluyor. Hız sabitleyici (50 km/s üzerinde kullanılıyor) ve quickshifter gibi önemli desteklere standart olarak sahip olan Yamaha Niken ile ilgili düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.