reklamı kapat

POPÜLER

Yamaha Niken

Sürüş dinamikleri merak edilen üç tekerlekli Yamaha Niken’in Türkiye fiyatı belli oldu [Video]

Motosiklet dünyasında merakla beklediğimiz modellerden birisi olan Yamaha Niken, ön sipariş süreciyle birlikte fiyatını da bizlerle paylaştı.

Türkiye’de Yamaha Tricity ve Peugeot Metropolis gibi örneklerle karşımıza çıkan üç tekerlekli motosiklet modelleri arasına geçtiğimiz yıl itibarıyla yeni bir üye daha dahil oldu. Ekim 2017‘de Niken adını verdiği modelini, prototip niteliğindeki versiyonla tanıtan Yamaha, modelin ön siparişlerine Türkiye de dahil olmak üzere pek çok önemli ülkede başladı. İngiltere’de yaklaşık 13.500 sterlin ile siparişe açılan Niken, ülkemizde ise KDV dahil 90.000 TL gibi bir fiyatla alıcı bulacak. Markanın Türkiye sayfasında açılan özel bir bölüm üzerinden kayıt süreci başlatılan modelin, bu fiyat etiketiyle ne denli ilgiye maruz kalacağını hep birlikte göreceğiz.

Niken’in öne çıkan özellikleri

Islak ağırlık olarak toplamda 263 kilogramlık bir motosiklet olan Yamaha Niken’in benzin deposu 18 litreye kadar yakıt alabiliyor. Maksimum hız ve 0-100 gibi resmi verileri için kısa bir süre daha beklememiz gerekecek olan modelde üç silindirli ve üstten çift egzantrikli bir makine görev yapmakta. 847 cm³ hacminde olan sıvı soğutmalı bu motorun ürettiği değerlerse 115 PS güç ve 87,5 Nm tork şeklinde. Tabi ki Niken’in en karakteristik özelliği olan önden çoklu tekerlek ve süspansiyon sistemini de belirtmeden geçmeyelim. Geliştirilen özel süspansiyon geometrisi sayesinde viraj alırken iki teker arasındaki mesafesi hep aynı olan, bu sayede çok daha ileri seviye denge ve yol tutuş hissi iddiasını taşıyan Niken^de, burulma direnci yüksek bir şasinin de altı çiziliyor. Fren sisteminin hem ön hem de arka kısmında hidrolik disk yapısının kullanılması da gerekliliği karşılayan detaylardan. Bu yılın ikinci yarısından itibaren teslimatlarına başlanılması planlanan Niken ile ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.

Video