reklamı kapat

POPÜLER

TikTok Hindistan Çin Microsoft

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan TikTok soruşturması

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok, Türkiye’de önemli bir soruşturma ile karşı karşıya kalmış durumda.

Popülerliğini ciddi oranda artıran dev video uygulaması TikTok, biliyorsunuz Türkiye’de de büyük bir kitlenin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Özellikle koronavirüs döneminde bir patlama yapan ve sadece son çeyrekte tam 315 milyon kez indirilen popüler sosyal ağ, Türkiye’de Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) tarafından soruşturmaya alındı. Söylendiği kadarıyla kurum son dönemde ortaya çıkan  “kişisel verilerin korunmasına yönelik güvenliği açığı” haberleri ve bağlantılı olarak gelen ihbarlar nedeniyle soruşturma açmaya karar verdi. Şimdilik bu soruşturmanın sonucu bilinmiyor ancak büyük bir ceza yolda olabilir deniyor. En son iOS ve Android tarafında toplam 2 milyar indirme rakamını geride bırakmayı başaran uygulama, biliyorsunuz şu an Hindistan’da da yasaklı uygulamalar arasında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok geçtiğimiz aylarda önemli bir konuda ciddi eleştiriler ile karşı karşıya kalmıştı

Popüler uygulama, geçtiğimiz dönemde bir “ayrımcılık” ve “sansür” konusuyla gündemde. Intercept tarafından bulunan belgelere göre platform kişilere tavsiye edilen içeriklerde ciddi bir ayrımcılık uyguluyor. Resmi moderasyon kurallarına göre şirket “çirkin, yaşlı, engelli ve yoksul” kişilerin ürettiği içerikleri geri planda tutuyor. Aşırı kilo, şekilsiz vücut tip veya çirkin ya da çok kırışıklığa sahip yüz hataları gibi kriterlerin belirlendiği ve bunları barındıran videoların tavsiye sayfalarında görünmez hale getirildiği aktarılıyor. Şirketin “yoksul görünen” ortamlarda çekilen videoları dahi istemediği aktarılıyor. Bu durum elbette büyük tepki çekmiş durumda.

İlginizi Çekebilir

Huawei P40 ailesi için heyecanı artıran video