reklamı kapat

POPÜLER

TikTok Hindistan Çin Microsoft

Microsoft, TikTok’un ABD kısmını satın almaya hazırlanıyor

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok, sürpriz bir haberle gündemde yer alıyor. Servisin ABD kanadına Microsoft sahip olacak gibi görünüyor.

Popülerliğini ciddi oranda artıran dev video uygulaması TikTok, biliyorsunuz Türkiye’de de büyük bir kitlenin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Özellikle koronavirüs döneminde bir patlama yapan ve sadece son çeyrekte tam 315 milyon kez indirilen popüler sosyal ağ, en son Türkiye’de Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) tarafından soruşturmaya alındı haberiyle gündeme gelmişti. Kurum ortaya çıkan  “kişisel verilerin korunmasına yönelik güvenliği açığı” haberleri ve bağlantılı olarak gelen ihbarlar nedeniyle soruşturma açmaya karar vermişti. Şimdi ise ilginç bir gelişme gündemde. Söylendiği kadarıyla başkan Donald Trump, geliştirici firma ByteDance’e TikTok’un ABD operasyonunu “zorla sattırmak” istiyor ve bu bölümü de yazılım devi Microsoft satın almak için hazırlanıyor. Henüz çok yeni olan bu gelişme gerçekten garip görünüyor. TikTok’u yasaklamak istediğini sık sık gündeme getiren Trump, uygulamayı kontrol altına almak için daha farklı bir yol bulmuşa benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft gelişmesi çok dikkat çekerken, TikTok geçtiğimiz aylarda önemli bir konuda ciddi eleştiriler almıştı

Popüler uygulama, bir “ayrımcılık” ve “sansür” konusuyla gündeme gelmişti. Intercept tarafından bulunan belgelere göre platform kişilere tavsiye edilen içeriklerde ciddi bir ayrımcılık uyguluyor. Resmi moderasyon kurallarına göre şirket “çirkin, yaşlı, engelli ve yoksul” kişilerin ürettiği içerikleri geri planda tutuyor. Aşırı kilo, şekilsiz vücut tip veya çirkin ya da çok kırışıklığa sahip yüz hataları gibi kriterlerin belirlendiği ve bunları barındıran videoların tavsiye sayfalarında görünmez hale getirildiği aktarılıyor. Şirketin “yoksul görünen” ortamlarda çekilen videoları dahi istemediği aktarılıyor. Bu durum elbette büyük tepki çekmiş durumda.

İlginizi Çekebilir

Huawei P40 ailesi için heyecanı artıran video

İLGİLİ HABERLER