reklamı kapat

POPÜLER

TikTok

TikTok ve ABD gelişmesinde son durum: “Satış için anlaşıldı”

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok, ABD özelinde gündemden düşmüyor. İşte platform için gelinen son nokta.

Dev video odaklı sosyal medya TikTok, dün akşam hatırlarsınız gerçekten ilginç bir haberle gündeme gelmişti. ABD başkanı Donald Trump, geliştirici firma ByteDance’e TikTok’un ABD operasyonunu “zorla sattırmak” istiyor ve bu bölümü de yazılım devi Microsoft satın almak için hazırlanıyor denilmişti. Daha sonra ise başkan Trump TikTok servisini ABD içerisinde direkt olarak yasaklamak istiyor açıklaması geldi. Yasaklama için ya yetkilerini kullanacağı ya da bir başkanlık kararnamesi imzalayacağı aktarılan Trump, TikTok’u ciddi olarak yasaklama gücüne sahip ve bu kararını da gün içerisinde resmi olarak açıklayacak haberleri gündem olmuştu. Şimdi ise olay tekrardan başa döndü. Aktarıldığı kadarıyla geliştirici ByteDance, ABD pazarında kalmayı sürdürebilmek adına TikTok’un ABD operasyonunu satma kararı aldı. Burada ilk isim ise yine Microsoft konumunda. Microsoft bu satın almayla TikTok’un ABD operasyonunu üstlenecek ve ABD’deki kullanıcıların verilerini ülke içerisinde tutacak deniyor. Konuda resmi açıklamanın yakında gelmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok ve ABD olayı ciddi ses getirdi

Hatırlarsınız popüler sosyal ağ Türkiye’de de Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) tarafından da soruşturmaya alınmıştı. Kurum ortaya çıkan  “kişisel verilerin korunmasına yönelik güvenliği açığı” haberleri ve bağlantılı olarak gelen ihbarlar nedeniyle soruşturma açmaya karar vermişti.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin ulaşım aracı ile tanışın