reklamı kapat

POPÜLER

donald trump tiktok

Donald Trump’tan TikTok ve WeChat’e yasak; şimdi ne olacak?

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok ve WeChat için başkan Donald Trump bir iş yapmayı yasaklayan kararname imzaladı.

Geçtiğimiz hafta ABD başkanı Donald Trump geliştirici firma ByteDance’e TikTok’un ABD operasyonunu “zorla sattırmak” istiyor ve bu bölümü de yazılım devi Microsoft satın almak için hazırlanıyor denilmişti. En son geliştirici ByteDance, ABD pazarında kalmayı sürdürebilmek adına TikTok’un ABD operasyonunu satma kararı aldı haberi gündem oldu. Microsoft bu satın almayla TikTok’un ABD operasyonunu üstlenecek ve ABD’deki kullanıcıların verilerini ülke içerisinde tutacak denildi. Daha sonra ise Trump’ın yeni açıklaması ortaya çıktı. Trump, TikTok’un geliştiricisine 15 Eylül tarihine kadar süre verdi. Bu süre içerisinde ByteDance’ın TikTok’un ABD operasyonunu Microsoft’a satması gerekiyor. Yoksa platformun yasaklanacağı aktarılıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Donald Trump bugün TikTok yanında WeChat için de bir yasak getirdi

Bu yeni hamle ile Donald Trump, 45 gün sonra yürürlüğe girecek bir iş yapmayı yasaklama kararnamesi imzaladı. Burada sürece mesaj odaklı WeChat’in de dahil olması garip görünürken, Trump bu uygulamaları ilginç şekilde “ülkenin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit ediyorlar.” açıklamasıyla tanımladı. Bu uygulamaların Çin için veri topladığını aktaran başkan, bu iki uygulama da 45 gün içerisine bir ABD şirket tarafından satın alınmazsa bağları tamamen koparacak gibi görünüyor. Yani bu uygulamaların belirlenen tarihten sonra ABD operasyonları tamamen sona eriyor. Çin ise bunu bir “hırsızlık” olarak nitelendiriyor ve buna izin vermeyeceklerini aktarıyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin ulaşım aracı ile tanışın