reklamı kapat

POPÜLER

TikTok CEO

ABD savaşı ışığında sürpriz hamle; TikTok CEO’su istifa etti

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok, ABD’de yaşanan sorunlar ışığında CEO’sunu kaybetti.

TikTok gündemden düşmüyor. Biliyorsunuz bunun arkasında ABD başkanı Donald Trump‘ın geliştirici firma ByteDance’a TikTok’un ABD operasyonunu “zorla sattırmak” istemesi yer alıyor. Hatırlarsınız bu bölümü yazılım devi Microsoft satın almak için hazırlanıyor bilgisi geliyor. Süreçte ByteDance ABD pazarında kalmayı sürdürebilmek adına TikTok’un ABD operasyonunu satma kararı aldı denilmiş, daha sonra ise Trump’ın yeni hamlesi gelmişti. Başkan, TikTok geliştiricisine 15 Eylül tarihine kadar süre vermişti. Bu süre içerisinde ByteDance’ın TikTok’un ABD operasyonunu Microsoft’a satması gerekiyor denildi. Yoksa platformun yasaklanacağı aktarılıyordu. Bunun üstüne Donald Trump, 30 gün sonra yürürlüğe girecek bir iş yapmayı yasaklama kararnamesi imzaladı. TikTok’un Çin için veri topladığını aktaran başkan, bu hamlesi yüzünden ByteDance tarafından hükümet bazında dava da edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm bu içinden çıkılmaz durum yüzünden TikTok CEO’su Kevin Mayer görevinden ayrıldı

Sürecin politik seviyesinde olmasından dolayı görevden ayrıldığı aktarılan Mayer, şirketi bu kötü dönemde yarı yolda bırakmış gibi görünüyor. TikTok’un sözcüsü Mayer’e şirkette olduğu süre için teşekkür ettiklerini ve kararına saygı duyduklarını aktarıyor. Firmanın bu yeni mücadeledeki yeni CEO’su kim olacak şimdilik bilinmiyor. Kevin Mayer’in TikTok’un başına sadece altı ay önce geçtiğini de belirtmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin ulaşım aracı ile tanışın