reklamı kapat

POPÜLER

donald trump tiktok

TikTok konusunda Donald Trump son kararını açıkladı

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok ve ABD pazarındaki geleceği için başkan Donald Trump son kararını açıkladı.

Tekrar hatırlamak adına TikTok, geçtiğimiz günlerde sürpriz bir haberle gündeme gelmişti. ABD başkanı Donald Trump, geliştirici firma ByteDance’e TikTok’un ABD operasyonunu “zorla sattırmak” istiyor ve bu bölümü de yazılım devi Microsoft satın almak için hazırlanıyor denilmişti. Daha sonra başkan Trump’ın TikTok‘u ABD içerisinde yasaklamak istediği açıklaması geldi. Yasaklama için ya yetkilerini kullanacağı ya da bir başkanlık kararnamesi imzalayacağı aktarılan Trump, bu adımı beklenenin aksine şimdilik atmadı. En son ise aktarıldığı kadarıyla geliştirici ByteDance, ABD pazarında kalmayı sürdürebilmek adına TikTok’un ABD operasyonunu satma kararı aldı. Burada ilk isim ise yine Microsoft olarak açıklandı. Microsoft bu satın almayla TikTok’un ABD operasyonunu üstlenecek ve ABD’deki kullanıcıların verilerini ülke içerisinde tutacak denildi. Şimdi ise Trump’ın yeni açıklaması ortaya çıktı. Trump, TikTok’un geliştiricisine 15 Eylül tarihine kadar süre verdi. Bu süre içerisinde ByteDance’ın TikTok’un ABD operasyonunu Microsoft’a satması gerekiyor. Yoksa platformun yasaklanacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok artık kesin olarak ABD’de Microsoft çatısı alına giriyor

Microsoft CEO’su Satya Nadella ve başkan Donald Trump’ın bu konuda görüşme yaptığı da biliniyor. Ayrıca daha önce de aktardığımız üzere sürecin sadece ABD ile kısıtlı olmayacağı da belirtiliyor. Microsoft, TikTok’un Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda kontrolünü de eline almak istiyor gibi görünüyor. TikTok’un tamamen yeni sahibi olmayacak Microsoft, bu garip hamle için ne kadar ödeyecek halen bilinmiyor. Ancak rakamın çok yüksek olması beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin ulaşım aracı ile tanışın