reklamı kapat

POPÜLER

TikTok Hindistan Çin Microsoft

TikTok için beklenen büyük adım atıldı; Trump yönetimine dava

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok, ABD’de yaşanan sorunlar ışığında beklenen yasal adımı attı.

Geçtiğimiz haftalarda ABD başkanı Donald Trump geliştirici firma ByteDance’e TikTok’un ABD operasyonunu “zorla sattırmak” istiyor ve bu bölümü de yazılım devi Microsoft satın almak için hazırlanıyor haberleri gündemde olmuştu. Hatırlarsınız daha sonra geliştirici ByteDance ABD pazarında kalmayı sürdürebilmek adına TikTok’un ABD operasyonunu satma kararı aldı haberi gündem olmuştu. Microsoft bu satın almayla TikTok’un ABD operasyonunu üstlenecek ve ABD’deki kullanıcıların verilerini ülke içerisinde tutacak denildi. Bunun üstüne ise Trump’ın yeni hamlesi geldi. Trump, TikTok geliştiricisine 15 Eylül tarihine kadar süre verdi. Bu süre içerisinde ByteDance’ın TikTok’un ABD operasyonunu Microsoft’a satması gerekiyor denildi. Yoksa platformun yasaklanacağı aktarılıyordu. Daha sonra ise Donald Trump, 45 gün sonra yürürlüğe girecek bir iş yapmayı yasaklama kararnamesi imzaladı. TikTok’un Çin için veri topladığını aktaran başkan, uygulama 45 gün içerisine bir ABD şirket tarafından satın alınmazsa bağların tamamen kopacağını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok geliştirici ByteDance yasal hakkını kullanıyor

Bu yasal hak doğrultusunda da ByteDance Trump yönetimini dava etmiş durumda. Firma Trump’ın ulusal güvenliğe risk olarak ilan ettiği TikTok için bu konuda somut kanıt göstermediğini aktarıyor. Firma Trump yönetiminin iddiaları çözmek adına attıkları adımları da görmezden geldiğini belirtiyor. ByteDance’in bu iki konu ışığında da haklı olduğu görünüyor ancak mahkemenin nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin ulaşım aracı ile tanışın