reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Fuel Cell Truck

Hidrojen yakıt teknolojisi ağır ticaride çeşitleniyor; ilk detaylarıyla Hyundai Fuel Cell Truck

Kısa süre önce hidrojen yakıt teknolojisi için Audi ile ortaklığa giden Hyundai Fuel Cell Truck ile taşımacılık alanındaki vizyonunu ortaya koyacak.

Hidrojen yakıt teknolojisinin geliştirilmesi konusunda özel çaba harcayan markalardan birisi olan Hyundai, yurt dışında satışa sunduğu ix35 Fuell Cell ile bunu bir süredir asfaltla buluşturuyor. Geriye dönüp son iki yıllık sürece baktığımızdaysa markanın daha çok konsept otomobiller üzerinden gelecek vizyonunu görme şansına eriştiğimiz hatırlayabiliriz. Yaklaşmakta olan Hannover Ticari Araç Fuarı‘na bu sınıfla ilgili oldukça önemli bir proje getireceğini duyuran Hyundai, Amerika’daki Nikola‘ya önümüzdeki süreçte keyifli bir rakip olacak gibi görünüyor. Tesla’nın hayata geçirmeye hazırlandığı elektrikli kamyonuyla birlikte güzel bir opsiyon olma niteliği taşıyan model, özellikle şeklini aldığı tasarım detaylarıyla ilgiyi üzerine çekecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tasarımsal noktalar

Kamyonun teknik detaylarını şimdilik geri planda tutmayı tercih eden resmi kaynaklar, tasarım elementleri üzerine odaklanmış durumda. Kamyonun özellikle aerodinamik açıdan fark yaratma potansiyeli; “minimal ve akıcı hatlar sürtünme katsayısındaki verimliliği de beraberinde getirecek.” açıklamasıyla vurgulanmakta. Bu sınıfta en çok problem yaratan noktalardan birisi olan aynaların da aynı özenle tasarlandığını belirten Hyundai, ön bölümde kullanılan parçalı ızgara yapısının hidrojeni sembolize etmek amacıyla şekillendiğini söylüyor. Ocak ayında tanıtımı gerçekleştirilen Nexo ile benzer altyapıya sahip olması beklenen kamyon, bizleri 800 kilometrenin üzerinde menzil değeriyle karşılayabilir. Aracın piyasaya sunulma süreciyse 2019 için planlanma. Gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.