reklamı kapat

POPÜLER

Nikola’nın hidrojen yakıtlı kamyonu, iç dünyasında otel konforu vadedecek

Sosyal medya üzerinden ilk resmi tasarım yapısı ortaya çıkan iç bölümde, iki kişinin rahatlıkla kalabileceği bir dünya vadediliyor.

Kamyon ve çekici sınıfındaki temiz ulaşımın gelecekteki kilit oyuncularından birisi olacak olan Nikola, yollara çıkartacağı modeliyle ilgili her geçen süre içerisinde yeni bilgiler paylaşmaya devam ediyor. Aralık 2016‘da resmi tanıtım etkinliği gerçekleştirilen One modeliyle hidrojen yakıtlı güç ünitesinden faydalanarak asfalta çıkacak olan markanın, o dönemden itibaren adım adım büyüyüşüne şahit oluyoruz. Modelle ilgili kimi zaman ufak kimi zamansa önemli detaylar paylaşan Nikola ekibi, resmi Twitter hesabı üzerinden yayınladığı görsellerle, kamyon içerisinde kullanıcıları bekleyen dünyanın ilk ipuçlarını veriyor.


Paylaşılan iç tasarım detaylarına baktığımızda, var olan alanın maksimum verimle kullanılması adına minimalist bir dilin hakimliğine şahit oluyoruz. Koltukların arkasında altlı ve üstlü olarak iki kişisinin rahatlıkla kalabileceği yatakların konumlandığı bu bölümde, raf ve dolapların yerleşimi de eşya gözü açısından zenginliği işaret ediyor. Buna ek olarak 36 tona kadar çekiş desteği sunacağı açıklanan Nikola One, 6×4’lük çekiş sistemiyle 60 derecelik dönüş açısına sahip olacak. 1.000 beygir güç ve 2.700 Nm tork değeriyle sokaklara çıkacağı yine geçtiğimiz dönemlerde açıklanan araç, paket dahilinde sunulan en büyük batarya ve hidrojen yakıt tankıyla tek seferde 1.931 kilometre yol katedebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nikola ekibi, One projesinin yanında hidrojen dolum istasyonları için de ekstra efor sarfediyor. Amerika ve Kanada’nın kuzey bölgesinde planlanan ve sonradan rakamı 376 olarak açıklanan bu servis noktaları hakkında da detaylar paylaşmayı ihmal etmeyen marka yetkilileri, inşa edilecek ilk sekiz dolum istasyonunun dünyanın en büyükleri olacağını ifade etti. Her birinde 12.000 kilogramlık kapasitenin söz konusu olduğu istasyonlar için belirlenen konumlarsa önümüzdeki günlerde açıklanacak. One’ın ilk testlerine önümüzdeki yıl başlamayı planlayan Nikola seri üretime 2021 yılında başlamayı ön görüyor.