reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Mirai

Hidrojen yakıtlı Toyota Mirai filosundan 5 milyon kilometre başarısı

Almanya merkezli CleverShuttle tarafından açıklanan verilerde Toyota Mirai filosuyla 5 milyon kilometrelik bir mesafenin geride bırakıldığına işaret ediliyor.

Geride bıraktığımız ekim ayında baştan aşağı değiştirilen yeni bir jenerasyonla karşımıza çıkan Mirai, uzun zamandır hidrojen yakıt liginin öncüleri arasında. Çevreci sürüş deneyiminin yanında ekonomisiyle de kullanıcıları kendisine çeken otomobil, bireyselin yanında kurulsal şirketlerin de radarında. Bu şirketlerden birisi olan Almanya merkezli araç paylaşım servisi CleverShuttle, sıfır emisyonlu Toyota Mirai filosuyla beş milyon kilometrenin üzerinde yol kat ettiğini açıkladı. Böylelikle; iki buçuk yıllık süre içerisinde CleverShuttle, dünyadan aya gidip gelme mesafesini 6,5 kez kat ederek, dünyanın en çok kullanılan Toyota Mirai filosu unvanını aldı. Mirai ise 5 milyon kilometrelik yol boyunca periyodik bakımların haricinde hiçbir tamire veya parça değişikliğine ihtiyaç duymayarak mekanik anlamlaki başarısını da kanıtladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CleverShuttle sınavında Toyota Mirai verileri

2017’nin Eylül ayında Hamburg’da 20 adet Mirai ile başlayan Toyota ve CleverShuttle filo işbirliği Almanya’nın çeşitli lokasyonlarında toplam 45 adede ulaştığını görüyoruz. Bu süreç boyunca periyodik bakımların haricinde Toyota Mirai’ler hiçbir tamire veya parça değişikliğine ihtiyaç duymadan hizmet sunmaya devam etti. 154 HP güce sahip sıfır emisyonlu otomobil, ilerlemek için sadece hidrojene ihtiyaç duyuyor ve enerji gereksinimi yakıt hücresinde elektriğe dönüştürülüyor. Havaya sadece su buharı salımı yapan Mirai tek bir depoyla 500 kilometreye kadar yol alabiliyor ve yakıt deposu ise 3 dakikadan daha kısa bir sürede doluyor. Toyota, ikinci nesil Mirai’nin üretimine ise bu yılın sonunda Japonya’da başlayacak.

İlginizi çekebilir

Şehirli canavar Ferrari Roma ile tanışın