reklamı kapat

POPÜLER

Sony SC-1

Sony sürücüsüz aracı SC-1 ile geleceğe adım atıyor

Japon teknoloji devi Sony, geliştirdiği konsept aracı SC-1‘i görücüye çıkarttı. Tamamen sürücüsüz yani otonom özelliğe sahip araç, tüm yeni teknolojilerden yararlanıyor.

Sony taşımacılık alanında çok fazla gündeme gelmiyor ancak göründüğü kadarıyla arka planda çalışmalar yapılıyor. Bunun en güzel örneklerinden konsept araç SC-1, aktif olarak denenmeye başlanmış durumda. Köşeli hatlara sahip araç bünyesinde üç kişiyi taşıyabilecek kapasiteye sahip. Yeni nesil 5G kablosuz internet teknolojisi üzerine kurulan araç, bu sayede buluttan kontrol edilebiliyor. Gücünü elektrikli motorundan alan ve otonom olarak hareket edebilen konsept, bunu LIDAR ve kamera sistemlerine borçlu. Dışına yerleştirilen Exmor CMOS kamera sensörleriyle geceleyin farlara ihtiyaç duymadan etrafını görebilen araç, bünyesinde pencere de barındırmıyor. Aracın içinde bir adet 49 inç 4K LCD monitör yer alırken, dışarıda ise dört adet 55 inç 4K LCD ekran kullanılıyor. Üç metre uzuluğa ve 2 metre yükseliğe sahip olan araç, yapay zeka kullanarak çevresindeki insanları yaş ve cinsiyet açısından ayırt edebiliyor.

Sony SC-1 geleceği gözler önüne seriyor

Şirketin hazırladığı araç harmanlamış gerçeklik altyapısına da sahip. Yani çevredeki ortama sanal objeler yerleştirebilen ve ekranlarıyla bunu herkese aktarabilen konsept araç, söylendiği kadarıyla dış ekranlarında reklam dahi yapabiliyor. Okinawa Üniversitesi içerisinde eylül ayından bu yana gezdiği belirtilen konsept, bakalım ne zaman günlük yaşamın bir parçası haline gelecek?