reklamı kapat

POPÜLER

Yamaha Motobot sürücüsü motosiklet
Yamaha Motobot, Valentino Rossi

“Sürücüsüz” yarış motoru Yamaha Motobot, Valentino Rossi’ye karşı [Video]

30 Ekim 2017

Yamaha, ilk duyurusunu 2015 yılında yaptığı “sürücüsüz” yarış robotu Motobot modelini efsane MotoGP sürücüsü Valentino Rossi‘nin karşısına çıkarttı. Peki sizce yapılan yarışı kim kazandı?

İlk olarak 2015 yılında 44. Tokyo Motor Fuarı kapsamında tanıtılan Motobot, özetle sürücüsüz olarak gidebilen bir yarış motoru. Yamaha 1000cc R1M yarış motosikletini kendi başına kullanabilen robot, dengesini kurarak saatte 200 km gibi inanılmaz hıza çıkış yapabiliyor. Gerçekten fonksiyonel olan ve 2015 yılından bu yana geliştirilen motor, bu sefer Valentino Rossi ile pistte karşı karşıya gelmiş durumda. MotoGP efsanesinin karşısına ikinci versiyonuyla çıkan otonom motor, açıklandığı kadarıyla sadece 32 saniye yavaş kalarak herkesi şaşırtmayı başarmış. Kaliforniya “Thunderhill” yarış pistinde yapılan denemede Rossi “1:25.740” zamanını alırken, otonom motor ise aynı turu “1:57:504” ile dönmüş.

Yamaha Motobot, Valentino Rossi

Yamaha Motobot, Valentino Rossi’ye geleceği göstermiş

Şirketin geliştirdiği otonom motor ya da diğer deyişle robot, gerçekten büyük gelecek vadediyor. Her yeni versiyonuyla çok daha iyi ve hızlı hale gelen araç, gündelik kullanımdan çok altyapısıyla önem arz ediyor. Elbette trafikte kendi başına giden otonom motosikletler görmeyeceğiz ancak kurulan teknoloji gelecekteki motorları daha güvenli hale getirecek. Motor ile Rossi arasındaki denemeyi aşağıda izleyebilirsiniz. İlk başta tahmininiz ne olmuştu?

Video