reklamı kapat

POPÜLER

Project Formula uçan otomobil
Project Formula
Project Formula
Project Formula
Project Formula
Project Formula
Project Formula

Bilim kurgudan gerçeğe; uçan otomobil Project Formula

Uçan otomobil hayali artık sadece bir kaç yıl uzakta bulunuyor. Bilim kurgu filmlerinin biçimlendirdiği gelecek, Project Formula ile yeni bir seçenek daha kazanıyor.

Geçtiğimiz haftalar sizlere Dubai Polis Departmanı‘nın uçan motosiklet modellerini göreve aldığını bahsetmiştik. İşte bu motosikletin arkasında yer alan Hoversurf firması, şimdi karşımıza uçan otomobil projesi Project Formula ile çıktı. Henüz konsept aşamasında bulunan bu proje, uçan otomobilleri hayatımıza kullanışlı şekilde sokmayı hedefliyor. Bunun için otoparklarda sadece bir arabalık yer kaplayacak bir araç hazırlayan ekip, araçta ilginç bir tasarım kullanıyor. Katlanabilir kanatlar üzerine kurulan araç, üzerinde tam 52 adet Venturi türbin motor barındırıyor. Bu sayede kompakt tasarlanabilen ve kanatları da katlanabilen araç, dikey olarak iniş ile kalkış yapabiliyor. Beş kişi taşıyabilen araç büyük bir motor yerine küçük motorlar kullanarak daha güvenli bir seçenek oluşturuyor.

Project Formula
Project Formula
Project Formula
Project Formula
Project Formula
Project Formula

Uçan otomobil Project Formula geleceğin ulaşım aracı olabilir

Bir motorunda sorun olduğu zaman diğerleriyle yoluna gidebileceği söylenen uçan araç, henüz gerçeğe dönüştürülmüş bir çözüm değil. VTOL aracı çalışır prototip haline ulaştırmak için yatırımcı arayan Rus ekip, süreçten oldukça umutlu görünüyor. İleride gerçeğe dönüşme ihtimali oldukça yüksek olan Formula, günün birinde normal otomobillerden daha çok satabilir.