reklamı kapat

POPÜLER

Uçan otomobil

Uçan otomobil PAL-V satışta; karşınızda şaşırtan fiyatı ve özellikleri [Video]

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde dünyanın ilk seri üretim uçan otomobil modeli tanıtıldı. Merak edilen tüm detaylar haberimizde.

Otonom araç teknolojileri ve elektrikli araç altyapıları günden güne hayatımıza girmeye başladı. Gerek markalar gerek kullanıcılar tam olarak bu teknolojik yeniliklere alışamamışken, çoğu insanın hayalinde olan uçan otomobil konsepti gerçek oluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde tanılan PAL-V isimli araç dünyanın uçabilen ilk seri üretim aracı olarak adını tarihe yazdırdı. Şirket yetkilileri araca talebin oldukça yoğun olduğunu ve şimdiden 70 ön sipariş aldıklarını belirtmiş. 599 bin dolardan satışa çıkan aracı kullanmak isteyenler hem ehliyet hem de uçuş lisansı almak zorunda. Hollanda yapımı bir motordan, 230 beygir güç elde eden modelin 3 tekerleği bulunuyor. Toplamda 2 yolcu kapasitesi ile 600 kilogram gibi başarılı bir ağırlık değerini de es geçmemek gerek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirketin CEO’su Robert Dingemanse açıklamarında şöyle konuştu; “Diğer uçan otomobil üreticilerinin bizim ulaştığımız teknolojiye ulaşmaları için henüz önlerinde çok uzun bir süre var. PAL-V doğru mühendislik hizmetlerini seçerek, kanıtlanmış teknolojilere sahip ve mevcut yönetmeliklere tam uyumlu bir uçan araba tasarlayıp inşa etmeyi başardı”.

Uçan otomobil PAL-V için yayınlanan detaylar

Yolcu Kapasitesi: 1 Pilot+1 Yolcu

Uzunluk: 4 m

Genişlik: 1.6 m

Yükseklik: 1.6 m

Seyir Hızı: 160 Km/s

Menzil: 1200 Km (Otomobil Kullanımı)

Menzil: 350-500 Km (Uçak Kullanımı)

Yakıt Tüketimi: 100 Km/10.1 L

Kalkış Pisti İhtiyacı: 165 m

İniş Pisti İhtiyacı: 30 m

İlginizi çekebilir

Focus ve Cem Yılmaz’ı bir araya getiren reklam filmi