reklamı kapat

POPÜLER

Uçan otomobil Pal-V Liberty

Uçan otomobil fikri artık hayatın bir parçası oluyor [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri dahil birçok firma uçan otomobil fikri geliştiriyor. Pal-V Liberty ise süreci gerçek anlamda gerçeğe dönüştürüyor.

Pal-V Liberty, çok uzun zamandır gündemde olan bir uçan otomobil modeli. Temelde bir helikopter olan ve katlanır pervanelerini direkt olarak üstünde taşıyabilen model, normal yollara da çıkabilecek yapıda. İşte bu tasarım harikası makine, artık yasal olarak da yollara çıkabiliyor. Kısa süre önce Avrupa merkezli olarak yol lisansı alınan araç, başlıkta da dediğimiz gibi uçan otomobil fikrini artık gerçek anlamda hayatın bir parçası haline getiriyor. Bu model ehliyet gerektiren yol modunda 100 beygirlik motorunu kullanıyor ve bununla 160 km/s hıza çıkabiliyor. 100 km/s hıza 9 saniyede kısa sürede çıkan Pal-V Liberty, pilot lisansı gerektiren uçuş modunda ise 200 beygirlik arka motorunu ve üstteki pervane sistemini kullanıyor. Bu modda araç 180 km/s hıza ve 3.500 metre yükseğe rahatlıkla çıkabiliyor. Modelin 100 litrelik yakıt tankı ile 4.3 saat boyunca havada kalabildiği ve yaklaşık olarak 500 km’lik bir menzil sunduğu açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan otomobil Pal-V Liberty, sadece bir başlangıç

Bunun daha önce de söylemiştik. Günümüzde her ulaşım firmasının uçan otomobiller ya da uçan taksiler için yatırım yapması gerekiyor. Bu alanın önümüzdeki 20 yıl içerisinde tam 2 trilyon dolarlık bir sektör oluşturacağı belirtiliyor. Bu alanda, özellikle de uçan taksi tarafında Boeing ve Airbus gibi uçak üreticisi dev isimler de yatırım yapıyor. Biliyorsunuz Türkiye’de bir uçan araç geliştiriyor.