reklamı kapat

POPÜLER

Karşınızda dünyanın ilk hava ve kara trafiğine çıkma lisansına sahip uçan otomobili: PAL-V Liberty [Video]

PAL-V Liberty, son zamanlarda uçan otomobil adıyla karşımıza çıkan tüm tasarımlardan daha çok bu sıfatı hak ediyor.

Hollanda merkezli üretici PAL-V uçan otomobil prototipiyle karşımıza 2012 yılında çıkmıştı. Aradan geçen beş yıllık geliştirme sürecinin ardından ciddi bir mesafe kaydeden ekip o dönem verdiği sözü tutarak prototip aşamasının ardından modeli seri üretim olarak satışa sunan ilk marka olmak için de çalışmalarına devam ediyor. Ekibin The PAL-V Liberty adını verdiği versiyon için teslimat tarihi olarak 2018 işaret edilirken modelin teknik değerleri de günlük kullanım için fazlasıyla etkileyici.

Genel özellikler

PAL-V Liberty’nin motor detaylarına geçmeden önce zihnimizde rahat canlandırmak adına önce ebatlarına göz atalım. Baktığımızda Liberty’nin toplamda 4 metre uzunluğa, 2 metre genişliğe ve 664 kilogram toplam ağırlığa sahip olduğunu görüyoruz. Üzerindeki iki adet motor ve uçuş için pervane bulunan bir araç için bu ağırlık değerinin oldukça etkileyici olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Evet, Liberty’nin üzerinde biri yolda biri havada kullanılmak üzere toplamda iki adet motor görev yapıyor. Bu motorlardan asfaltta kullanılmak üzere geliştirilmiş olanın değerlerine baktığımızda 100 beygirlik güç, 160 km/s maksimum sürat ve 9 saniyelik 0-100 değerleriyle karşılaşıyoruz. Ortalama 7,6 litrelik tüketim değeri verilen bu motorun standart kullanımda bin kilometrenin üzerinde bir menzile sahip olduğu ifade ediliyor.

Liberty ile havaya yükseldiğimizdeyse bizi 200 beygir güç üreten ve saatte 180 kilometre hıza erişebilen bir motor karşılıyor. Aracın asfalttan havaya veya havadan asfalta kullanım için kendini hazırlama süresiyse 5 dakika 10 saniye. “Dönüşümün” ardından gökyüzüne çıkmaya hazırlanan kullanıcısına 3,500 metrelik maksimum yükseklik vadeden Liberty yine kullanıma göre değişmekle birlikte 500 kilometrelik uçuş menzili sunuyor.

Fiyat

Hem hava hem de kara trafiğine çıkma lisansına sahip olan PAL-V Liberty’yi kullanılmsdı için sürücüsünün de aynı yetkilere ihtiyacı var. Ehliyetin yanı sıra pilot sertifikası olan kişilerce kullanılabilecek olan modelin fiyatlandırması da günümüz itibarıyla resmiyet kazandı. Pioneer Edition ve Sport olmak üzere iki farklı versiyonda satışa sunulan Liberty’de kişiselleştirme seçenekleri de unutulmamış. Ailenin lüks versiyonu olan Pioneer Edition için PAL-V ekibini belirlediği fiyat 499 bin dolar civarında iken standart versiyon olan Sport için belirlenen rakam 399 bin dolar civarında. Fiyat seçeneklerinin açıklanmasıyla birlikte siparişe de açılan Liberty ailesinin üretimine 2017’nin ikinci yarısında başlanacağı ifade ediliyor. Haberimizin başında da bahsettiğimiz gibi ilk teslimatlar için belirlenen tarih ise 2018’in son çeyreği. Bu hamlelerin ardından hazırda bulunsun diye almış olduğumuz ehliyet sınıfına pilotluk lisansını da eklesek hiç fena olmayacak gibi.

VİDEO

https://youtu.be/GfMNtCPChxo