reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlısından otonom sürüş destekli elektrikli scooter [Video]

Otomobil dünyasına hızlı bir giriş yapan NIO ile önemli tasarım stüdyolarından Layer’ı bir araya getiren elektrikli scooter, şimdiden favori olmaya aday.

Elektrikli ulaşım çözümleri otomobil üreticileri için artık uzun vadeli planlardan ziyade kısa vadeli çalışmalar içerisine alınmış durumda. Bununla birlikte artık ürün gamlarında da farklı bir bakış açısı getirmeye başlayanların rotaları, bizleri bisiklet ve scooter gibi alternatif araçlara da çıkartıyor. Bu alanda dünyanın en hızlı elektrikli otomobilini üreterek gündeme oturan Çin merkezli NIO, 2018 yılında ürün gamına oldukça iddialı SUV modellerini de ekledi. Teknik ve tasarım detaylarıyla ilgi çekmeyi başaran markanın Formula E‘de mücadele ediyor olması da, mühendislik faaliyetleri için gayet yeterli bir CV oluşturuyor. Tüm bunların ardından gözünü ilk başta bahsettiğimiz alternatiflere yönelten NIO, İngiltere merkezli tasarım stüdyosu Layer ile bir araya gelerek çok dikkat çekici bir scooter konseptini karşımıza çıkartıyor. Pal adındaki bu scooterın tasarımı kadar teknolojik destekleriyle de aklınızda yer edineceğine eminiz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka teknolojisi

Projeden paylaşılan ilk detaylar arasında ilk dikkat çeken nokta, yapay zeka teknolojisinin entegrasyonu. Öğrenebilir makine algoritması üzerine geliştirilen bu yapıyla birlikte Pal, sürücüsünün sürekli olarak gittiği rotaları kaydedebiliyor. Geliştirilen mobil uygulama ve bulut sistemine aktarılan bu bilgilere gerek akıllı saat gerekse telefondan ulaşarak değerlendirme yapmak mümkün. Kullanıcıların belirleyecekleri bu noktalara scooterı otonom sürüş desteği sayesinde gönderebilecek olması da, ilgi çekici özellikler arasında. Pal’ın donanımsal özelliklerine baktığımızda ise; grafen destekli kabron şasi, hassas süspansiyon sistemi ve tekerleklere entegre dört adet hub motorun ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Şimdilik herhangi bir teknik değeri paylaşılmayan NIO Pal, merakla beklediğimiz ürünler arasındaki yerini çoktan aldı.