reklamı kapat

POPÜLER

Koenigsegg

Koenigsegg, milyon dolarlık hiper otomobillerinin sağlamlık testlerini nasıl yapıyor? [Video]

Dünyanın en özel otomobil üreticilerinden Koenigsegg, otomobillerini nasıl test ettiğini gösteren güzel bir video ile gündemde.

Milyon dolarlık hiper otomobil modellerinin arkasında imzası olan Koenigsegg, hayalleri süsleyen araçlar hazırlıyor. Ancak İsveç merkezli üretici Toyota ya da Hyundai gibi milyonlarca araç üretmiyor. Hal böyle olunca firmanın otomobilleri için yaptığı sağlamlık testleri de farklı oluyor. Örneğin Hyundai, Euro NCAP gibi kuruluşlara test etmeleri ve parçalamaları için onlarca farklı otomobil gönderiyor. Doğal olarak çok az sayıda üretim yapan ve araçlarına milyon dolar fiyat etiketi koyan Koenigsegg bunu yapamıyor. Apex One tarafından yayımlanan yukarıdaki videodan öğrendiğimiz üzere firma bunun yerine tek bir araç kullanıyor. Videoda test edilen Regera modeli tam 2 milyon dolar olduğundan firmanın her test için yeni araç parçalama şansı bulunmuyor. Ancak burada şirketin güzel bir avantajı bulunuyor. Çünkü modelin karbon fiber monokok gövdesi, çok aşırı darbelerde bile zarar görmüyor. Her spesifik test sonrasında zarar gören bölümü / parçaları değiştiren ve denemelere devam edebilen firma, videoda acı veren içerikler de gösteriyor. Aracın karbon fiber gövdesine çekiş darbeleri ile vuruluyor, belirli parçalar makinede zorlanıyor ve kapılar aşırı sert şekilde kapatılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Koenigsegg
Koenigsegg
Koenigsegg
Koenigsegg

Koenigsegg imzalı araçlar oldukça sağlam

Çekiç testiyle hava yastıklarının istenmeyen durumlarda açılmasını önlediklerini belirten şirketin başındaki isim Christian von Koenigsegg, pazardaki devler karşısında gerçekten inanılmaz işlere imza atıyor. Firma en son karşımıza Jesko modeliyle çıkmış ve bir kez daha nefes kesmişti.