reklamı kapat

POPÜLER

Nilu27 LOG Tasarım

Yeni bir hiper otomobil markası daha doğdu: “Nilu27”

 - Güncelleme: 14 Haziran 2024 10:08

Eski Koenigsegg tasarımcısı Sasha Selipanov tarafından hayata “Nilu27” adında yeni bir hiper otomobil markası geçirildi.

Arkasında Koenigsegg Gemera’yı tasarlayan Sasha Selipanov‘un yer aldığı yeni hiper otomobil markası Nilu27, yukarıdaki 23 saniyelik YouTube videosu ile karşımıza çıkarılmış durumda. Bu videoya, “Biz buradayız! Nilu27 yeni bir hiper otomobil markası ve güzel olduğu kadar acımasız otomobiller üretecek! Biz dijitalleşme, elektrifikasyon ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlardan etkilenmeden gerçek bir otomobil deneyimine odaklanıyoruz. Kemerlerinizi bağlayın, ilk otomobilimiz 15 Ağustos’ta Pebble Beach’te tanıtılacak.” yazılmıştı. Şu an ilk hiper otomobil modelinin sadece arka kısmını gösteren ve aracın içten yanmalı bir motora sahip olacağını videoda dinlettiği egzoz sesi üzerinden doğrulayan marka, milyon dolarlık bir canavar yaratmış gibi görünüyor, model için beklenti oldukça yüksek seviyede yer alıyor. Sadece iki kişilik olduğu düşünülen bu yol uçağı, merkeze konumlandırılan üçlü egzoz sistemiyle dikkat çekiyor, bu egzoz sisteminin çevresinde rüzgarlık gibi görev yapacak özel aerodinamik parçalar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koenigsegg tarafında ise bizim gündemimize en son Jesko gelmiş, araç ile 2024 içerisinde büyük bir hız denemesinin yapılacağı açıklanmıştı. Jesko, hem tasarım hem de performansıyla 2019’da karşımıza çıkan en etkileyici araçlardan olmuştu. Adını şirket kurucusu Jesko von Koenigsegg‘den alan otomobil, yakında önemli bir rekora imza atabilir. Aktarıldığı kadarıyla Koenigsegg dört yıl önce inanılmaz güçlü ve iddialı Jesko hiper otomobil modelinin tam 530 km/s hıza ulaşabileceğini öngörmüştü. İşte tam olarak bunun gerçek olup olmadığını 2024 bitmeden önce göreceklerini belirten ve deneme için konum bakmaya başlayan firma, yakında sınırları alt üst edecek izlenimi oluşturuyor.

Firmanın en güçlü çift turbolu V8 motorunu taşıyan araç, normal benzinle 1.280 beygir, etanol kullanıldığında ise tam 1.600 beygir güç üretebiliyor. Özel olarak hazırlanan bu motoruyla sektördeki en güçlü araçlardan birisi olan Koenigsegg Jesko, hiper sınıfında çok ama çok ses getiriyor. 0’dan 100 km/s hıza 2,5 saniyede çıkabilen araç, 8,500 RPM devir çevirebiliyor. Araç ayrıca Light Speed Transmission adı verilen dokuz ileri otomatik şanzıman sistemine sahip. Gecikme olmadan vites değişimine izin veren şanzıman, sadece 90 kg ağırlıkta olmasıyla da dikkat çekiyor.

Sunduğu aşırı yüksek performansa özel olarak hazırlanan fren, aerodinamik kanatçıklar ve süspansiyon sistemi bulunan Jesko, arkasındaki dev rüzgarlık sayesinde 270 km hızda 997 kg yere basma kuvveti uyguluyor. Karbon fiber jantları da dikkat çeken detayları arasında olan Jesko, sınırlı sayıda üretilen milyon dolarlık bir canavar olarak sadece hayallerimizi süsleyebiliyor.

Nilu27 yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition