reklamı kapat

POPÜLER

Nilu27

Nilu27, ilk hiper otomobili için yeni bilgiler paylaştı

Eski Koenigsegg tasarımcısı Sasha Selipanov tarafından hayata geçirilen Nilu27 markası, iddialı bir hiper otomobil geliştiriyor.

Arkasında Koenigsegg Gemera’yı tasarlayan Sasha Selipanov’un yer aldığı yeni hiper otomobil markası Nilu27, geçtiğimiz haftalarda yukarıdaki 23 saniyelik YouTube videosu ile karşımıza çıkarılmıştı. Bu videoya, “Biz buradayız! Nilu27 yeni bir hiper otomobil markası ve güzel olduğu kadar acımasız otomobiller üretecek! Biz dijitalleşme, elektrifikasyon ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlardan etkilenmeden gerçek bir otomobil deneyimine odaklanıyoruz. Kemerlerinizi bağlayın, ilk otomobilimiz 15 Ağustos’ta Pebble Beach’te tanıtılacak.” yazılmıştı. Başta ilk hiper otomobil modelinin sadece arka kısmını gösteren marka, aracın içten yanmalı bir motora sahip olacağını videoda dinlettiği egzoz sesi üzerinden doğrulamıştı. Sadece iki kişilik olduğu düşünülen araç, merkeze konumlandırılan üçlü egzoz sistemiyle de çok dikkat çekmişti. İddialı model için bugün yeni bilgiler verildi. İlk olarak aracın V12 motoruyla tam 11 bin devir çevirebileceği (takometre 13 bin devire kadar çıkıyor) açıklandı. Yola Michelin Cup 2 R lastikler ile çıkarılacak hiper otomobil, yukarıda görebileceğiniz 21 inç boyutundaki jantlar ile gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koenigsegg tarafında ise bizim gündemimize en son Jesko gelmiş, araç ile 2024 içerisinde büyük bir hız denemesinin yapılacağı açıklanmıştı. Jesko, hem tasarım hem de performansıyla 2019’da karşımıza çıkan en etkileyici araçlardan olmuştu. Adını şirket kurucusu Jesko von Koenigsegg‘den alan otomobil, yakında önemli bir rekora imza atabilir. Aktarıldığı kadarıyla Koenigsegg dört yıl önce inanılmaz güçlü ve iddialı Jesko hiper otomobil modelinin tam 530 km/s hıza ulaşabileceğini öngörmüştü. İşte tam olarak bunun gerçek olup olmadığını 2024 bitmeden önce göreceklerini belirten ve deneme için konum bakmaya başlayan firma, yakında sınırları alt üst edecek izlenimi oluşturuyor.

Firmanın en güçlü çift turbolu V8 motorunu taşıyan araç, normal benzinle 1.280 beygir, etanol kullanıldığında ise tam 1.600 beygir güç üretebiliyor. Özel olarak hazırlanan bu motoruyla sektördeki en güçlü araçlardan birisi olan Koenigsegg Jesko, hiper sınıfında çok ama çok ses getiriyor. 0’dan 100 km/s hıza 2,5 saniyede çıkabilen araç, 8,500 RPM devir çevirebiliyor. Araç ayrıca Light Speed Transmission adı verilen dokuz ileri otomatik şanzıman sistemine sahip. Gecikme olmadan vites değişimine izin veren şanzıman, sadece 90 kg ağırlıkta olmasıyla da dikkat çekiyor.

Sunduğu aşırı yüksek performansa özel olarak hazırlanan fren, aerodinamik kanatçıklar ve süspansiyon sistemi bulunan Jesko, arkasındaki dev rüzgarlık sayesinde 270 km hızda 997 kg yere basma kuvveti uyguluyor. Karbon fiber jantları da dikkat çeken detayları arasında olan Jesko, sınırlı sayıda üretilen milyon dolarlık bir canavar olarak sadece hayallerimizi süsleyebiliyor.

Nilu27 yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER