reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube için çok sayıda yeni özellik test ediliyor

Video alanının lideri olmayı sürdüren YouTube için şu an çok sayıda yeni özellik test ediliyor. Şirket, farklı alanlarda önemli planlar yapıyor.

YouTube Android uygulamasındaki bazı kişiler şu anda Google Lens altyapısını kullanarak “görsel arama” yapabiliyor. Google, bunun için arama çubuğuna bir ‘Lens’ butonu ekliyor ve butona basıldıktan sonra sisteme verilen görseli kullanarak YouTube’da video araması gerçekleştiriyor. Google ayrıca bir QR kod sistemi de geliştiriyor. Bu altyapı içerik üreticilerin kanallarını başkalarıyla paylaşmasını kolaylaştırmak için geliştiriliyor. Şirket, YouTube canlı yayınlarındaki sohbete hızlıca katılım sağlanması için de bir özellik geliştiriyor. YouTube, yapay zekadan yardım alarak kişilere canlı sohbet özetleri sunmak istiyor. Kısıtlı bir kitle üzerinde test edilen başka bir özellik ise Shorts yorumlarını üretken yapay zekadan yararlanarak analiz ediyor ve özetliyor. Çok sayıda cevap alan yorumları kısa sürede anlaşılır hale getirebilen özellik, şu an sadece İngilizce desteğine sahip. Diğer dillere ne zaman geleceği ya da herkese ne zaman açılacağı bilinmeyen bu altyapı, zaman kazandıracağı için şimdiden iyi geri dönüşler alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube, geçtiğimiz hafta da yapay zeka temelli “Dream Screen” özelliğini test etmeye başlamıştı. Şu an sadece belirli içerik üreticilere açılan Dream Screen özelliği, kullanıcıların Shorts videoları için sadece yazarak arka planlar hazırlamasına imkan tanıyor. Hem görseller hem de videolar üretebilen sistem, Shorts’ları daha ilgi çekici hale getirmek adına güzel görünüyor. Diğer içerik üreticilere önümüzdeki aylarda açılması beklenen Dream Screen hakkında firma şunu aktarıyor: “Örneğin, bir sonraki Short’unuzun arka planının büyülü görünen rengarenk bir orman veya tropik adadaki süslü bir otel havuzu olmasını istiyorsanız sadece yazmanız yeterli.”

Şirket daha önce 2023 yılında tanıttığı Dream Track özelliğini güncellemiş ve kişilerin 30 saniyelik enstrümantal yani sözsüz şarkılar oluşturmasına imkan tanımıştı. Direkt olarak Shorts içeriklerde kullanıma odaklanan bu müzikler, yazılı olarak İngilizce girilen komutlar ile oluşturulabiliyor. Halen herkese açık olmayan altyapıda, farklı müzik türleri/tarzları seçilebiliyor ve ona uygun üretim yapılabiliyor. Dream Track özelliği ilk çıktığında Demi Levato, Papoose, T-Pain ve John Legend gibi isimlerin yapay zeka ile kopyalanan sesi kullanılıyor ve kişilerin yazarak girdikleri şarkı isteklerine özel 30 saniyelik “sözlü şarkılar” oluşturuluyordu.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu