reklamı kapat

POPÜLER

Arazinin özgürlüğü lüksün zirvesiyle buluştu: Mercedes-Maybach G650 Landaulet [Video]

Mercedes’in ikonik G Serisi Maybach lüksüyle bir araya gelerek sınırlı sayıda üretilecek olan eşsiz bir modeli karşımıza çıkardı.

Advertisement

Nereden Nereye serimizde de sizlerle buluşturduğumuz Mercedes’in ikonik G Serisi piyasaya çıktığı ilk yıllardan itibaren arazi yeteneğiyle sınıfının enleri arasında kendine yer buldu. 1979‘da başlayan üretim hayatı boyunca arazi dışında asfalt üzerinde de AMG versiyonuyla performans karakterini bir arada sunan bu canavar artık Maybach‘ın altın dokunuşlu lüksüne sahip. S650 Cabriolet‘nun ardından 2017 yılı içerisinde sunulan ikinci Mercedes-Maybach ortaklığı olan G650 Landaulet, sahip olduğu iç tasarımıyla kullanıcılarına şartlar ne olursa olsun kendilerini dışarıdan soyutlama imkanını sunuyor.

Tasarım

Ön tasarımıyla standart bir G Serisi yapısına sahip olan G650 Landaulet’in arka tarafına doğru ilerledikçe gözle görülür değişimler karşımıza çıkıyor. Arka tarafa doğru ilerlerken aracın ebatlarından da bahsedebiliriz. Toplamda 5,345 milimetre uzunluğa ve 2,235 milimetre yüksekliğe sahip olan G650 Landaulet standart bir G serisinden 659 milimetre daha uzun ve 302 milimetre daha yüksek yapısıyla dikkat çekiyor. Modelin aks mesafesiyse 3,428 milimetre. G650 Landaulet’in bu uzun gövdesinden arka tarafa doğru yönelmek diğer otomobillere göre biraz uzun sürse de istediğimiz yere vardığımızda karşımıza çıkan kumaş tavan eklentisi aracın dış tasarımındaki sertliğine nazik bir dokunuş havasını anımsatıyor. Mercedes-Maybach ekibi G650 Landaulet’in altyapısında kilitli diferansiyele yer verirken 22 inç büyüklüğündeki jantlar ve 325/55R22‘lik lastikler her türlü koşulun üstesinden gelmek için görev yapan önemli parçaların arasında.


Mercedes-Maybach G650 Landaulet’in içerisinde girdiğimizdeyse Maybach ortaklığıyla ortaya çıkmış ve kendi standartlarını oluşturmuş bir tasarım diliyle karşılaşıyoruz. Ayarlanabilir yapıda olan, ısıtma ve masaj desteği sunan koltukların sunulduğu modelde sürücünün yanı sıra arka tarafta seyahat eden yolcular için sunulan yaşam alanı da dikkatlerden kaçacak gibi değil. Arka tarafta seyahat eden yolcular için sunulan multimedya ekranının boyutu 10 inç olarak belirlenirken ısıtma desteğine sahip bardaklıklar ışıklandırma detayıyla içerideki şıklığı pekiştiriyor.

Motor

Arazi şartlarının sertliği ve Maybach lüksünün ortak noktada buluştuğu G650 Landaulet’in kaptunun altında AMG G 65 versiyonunda da yer verilen 6.0 litre hacimli twinTurbo V12 motor görev yapıyor. Bu motorla toplamda 630 beygir güce sahip olan modelin tork değeriyse 1.000 Nm. Tüm güç değerlerini dört tekerlekten çekiş altyapısıyla tekerleklerine aktaran G650 Landaulet, AMG departmanının geliştirdiği yedi ileri değere sahip otomatik şanzımanla yollarda olacak. Mercedes-Maybach tarafından ilk jenerasyondan itibaren olduğu gibi Avusturya’nın Graz kentinde üretilecek olan G650 Landaulet’in üretim adediyse sadece 99 olarak belirlenmiş durumda. Bu da modeli koleksiyonerler için çok daha cazip hale getiriyor. Mercedes-Maybach G650 Landaulet önümüzdeki ay kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında ilk kez kullanıcılarla buluşacakken modelle ilgili fiyat başta olmak üzere geriye kalan detayların organizasyon kapsamında ortaya çıkmasını bekliyoruz.

VİDEO

https://youtu.be/o7uGiiHsVr0