reklamı kapat

POPÜLER

Alauda uçan araba yarışı

Alauda, geleceğe adım atarak “uçan araba” yarışlarına hazırlanıyor [Video] 

Günümüzde birçok teknoloji devi uçan araba modelleri üzerinde çalışma gösteriyor. Bunlar arasından amacıyla sıyrılan Avustralya merkezli girişim Alauda, 2020 yılında ilk uçan araba yarışını düzenlemek istiyor.

Bu tarz bir çabanın uçan arabaların gündelik kullanımı için önemli olduğunu belirten Alauda, amacı için Kickstarter‘da destek arıyor. İlk yarış için Mark 1 Airspeeder isimli kendi aracını da geliştiren firma, kendi değimiyle Formula 1 arabasıyla drone modellerini bir araya getiriyor. Dört adet pervane üzerine kurulmuş şirketin ilk uçan yarış arabası, prototip haliyle dikkat çekici görünmeyi başarıyor. İleride daha fütüristik hale getirileceğini düşündüğüm araç, dikey olarak iniş ve kalkış yapabiliyor. Nihai sürümüde saatte 250 km hıza ve 3,5 km yüksekliğe çıkabileceği belirtilen Mark 1 Airspeeder, gücünü toplam 200 kW gücündeki elektrikli motorlardan alıyor. Toplam 120 kg ağırlığı bulan araç, söylendiği kadarıyla sadece 10 dakika boyunca havada kalabiliyor.

Alauda uçan araba yarışı
Alauda uçan araba yarışı
Alauda uçan araba yarışı
Alauda uçan araba yarışı
Alauda uçan araba yarışı

Alauda uçan araba yarışları konusunda çok ciddi

Geliştirilen Mark 1 Airspeeder‘ın 2018 yılında testlerine başlamak isteyen firma, ilk yarışı ise 2020 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu hedefe ulaşması için önünde çok büyük bir yol bulunan Alauda, şu an büyük firmaların dahi zorluk yaşadığı bir alanda çalışma yürütüyor. Sadece dört kişilik bir ekipten oluşan şirket, bakalım gökyüzü yarışlarını gerçeğe dönüştürebilecek mi?

Video