reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Google Assistant

Eski Android telefon ve tabletler için Google Assistant sürprizi

İnternet devi Google‘ın yapay zekalı gelişmiş dijital asistanı Google Assistant, bugün büyük bir sürpriz yaparak eski Android telefon ve tabletler için de kullanıma açılıyor.

Advertisement

Geçtiğimiz dönemde Android tabletlere hiç gelmeyeceği dahi konuşulan Google Assistant, artık Android 7.0 Nougat ve 6.0 Marshmallow tablet modellerinde de kullanılabilecek. Böylece çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşacak asistan, ayrıca telefon tarafında da eski sürümlere destek vermeye başlıyor. Şu an en az Android 6.0 Marshmallow cihazlarda çalışan asistan, önümüzdeki haftalarda 5.0 Lollipop yüklü akıllı telefonlara da yüklenebilecek. Tablet ve telefonlar arasında yapılan listeler için senkronizasyon getirecek Assistant, böylece geniş yeteneklerine bir yenisini daha eklemiş olacak. Ancak tüm bu güzellikler bir süre boyunca sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde özel olacak.

Google Assistant en iyilerden ancak bizde yok

Halen Türkçe ve Türkiye desteği bulunmayan asistan, yapılan testlerin gösterdiği kadarıyla rakiplerinin oldukça ilerisinde bulunuyor. Karşılıklı konuşma seviyesini yakalayan asistan, Google‘ın geniş internet altyapısından sonuna kadar yararlanabiliyor. Eski Android sürümlerine destek veriliyor olması ise biraz mecburiyet olarak görünüyor. Son açıklanan verilere göre güncel Android sürümlerini neredeyse kullanan cihaz bulunmuyor. Burada bakıldığı zaman tüm Android telefonların yüzde 26,3’ü halen Lolipop, yüzde 29,7’si ise Marshmallow kullanıyor. Güncel sürüm Oreo ise yüzde 0,5 gibi komik bir seviyede geziyor. Nougat’ı kullanan cihazlarsa yüzde 23,3 seviyesinde bulunuyor.