reklamı kapat

POPÜLER

Google Asistan, Android telefonlarda kullanıma sunuluyor [Video]

Siri’ye rakip olarak geliştirilen Google Asistan‘ın (Google Assistant) artık diğer Android cihazlarda da kullanılabilir olacağını bir süre önce duyurmuştuk. Bu durum resmen duyurulmadığı halde Android kullanıcıları tarafından fark edilmişti. Sonunda Google bu konudaki ilk ciddi adımı atıyor. Android cihazlarda Google Asistan dönemi resmen başlıyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse Google Asistan yapay zeka teknolojisinden yararlanıyor ve sesli komutlarla kullanıcıların isteklerini yerine getiriyor. Kısa bir zaman önce yazarak iletişime uygun hale getirilen uygulama şimdiye kadar Google Pixel‘lere özeldi. Fakat bu durumun değişeceği bir süre önce belli olmuştu. Google şimdi YouTube üzerinden paylaştığı video ile beklenen müjdeyi resmen verdi. Videonun sonunda Google Asistan’ın “uygun Android telefonlarda” kullanılabileceği bilgisi yer alıyor. Uygun kategorisine Android 6.0 Marshmallow ve Android 7.0 Nougat işletim sistemine sahip akıllı telefonlar giriyor. Üstelik Google Asistan‘ı kullanabilmek için ayrıca bir uygulama indirme zahmetine girmek gerekmiyor. Paylaşılan bilgilere bakılırsa bu kişisel asistanı kullanabilmek için Google Play Store‘u güncellemek yeterli olacak. Böylece Google Asistan kullanıma hazır hale gelecek.

Google Asistan’ın kullanımına ilk olarak Amerika‘da başlanıyor. Onu Avustralya, Kanada, İngiltere ve Almanya izleyecek. Google Asistan’ın Türkiye’de ne zamandan itibaren kullanıma sunulacağı ise henüz bilinmiyor.