reklamı kapat

POPÜLER

Google Gemini LOGO

Android tarafında Google Asistan için Gemini dönüşümü başladı

Yapay zeka çalışmaları sürüyor. Örneğin kısa süre önce Android tarafında Google Asistan için Gemini dönüşümü de başladı.

İnternet devi Google geçtiğimiz haftalarda özel bir Gemini Android uygulaması tanıttı. Bu uygulama Android telefon sahiplerine Google Asistan’dan Gemini’a geçme ve telefonlarında varsayılan yapay zeka yardımcısı yapma seçeneği tanıdı. Şimdi ise Google’ın ikili yapıyı bitirmek adına Asistan’ı tamamen devre dışı bırakmaya ve yerine tek olarak Gemini’ı getirmeye başladığı ortaya çıktı. Bu bağlamda artık Play Store’dan Google Asistan Android uygulaması indirildiğinde, Asistan yerine farklı bir uygulama simgesiyle birlikte Gemini geliyor (Henüz her ülke için geçerli değil). Şu an Asistan’a manuel olarak geri dönülebiliyor ancak bunun yakın zamanda kaldırılacağı ve yeni dönemde Asistan’ın tamamen öldürüleceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gemini dün gece de gündeme geldi çünkü sisteme güncelleme yapıldı. Kaçıranlar için Türkiye’de aylık 720 TL’ye alınabilen Gemini Advanced paketinin aboneleri artık Python kod parçacıklarını doğrudan Gemini’ın kullanıcı arayüzünde düzenleyebiliyor ve test için hızlıca çalıştırabiliyor. Bu imkan kod üzerinde denemeler yapmanıza, değişikliklerin çıktıyı nasıl etkilediğini görmenize ve kodun amaçlandığı gibi çalıştığını doğrulamanıza olanak tanıyor. Bu güzel güncelleme hakkında firma şu açıklamayı yapıyor: “Bu kodlama yetenekleri özellikle iki farklı durum için oldukça faydalı olacaktır: Öğrenme ve Doğrulama. Örneğin, öğrenciler değişikliklerin çıktıları nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için Gemini’ın kod örnekleriyle oynayabilirler. Bu etkileşimli öğrenme deneyimi, kodlama kavramlarını daha etkili bir şekilde anlamanıza yardımcı olabilir. Geliştiriciler ise bu sistem sayesinde Gemini tarafından üretilen kodların doğru çalışıp çalışmadığını sistemlerine aktarmadan önce hızlıca kontrol edebilirler. Bu size zaman kazandırır ve kullandığınız kodun işlevsel olmasını sağlar.”

Geçtiğimiz hafta da Gemini 1.5 duyurulmuştu. Google’ın yeni nesil yapay zeka modeli Gemini 1.5, kısa süre önce resmi olarak tanıtılan Gemini’ın (Kendi içinde farklı sürümleri vardı) çok çabuk gelen yeni sürümü ve şu an sadece geliştiriciler ile kurumsal kullanıcılar tarafından denenebiliyor. Yeni sistem için çıkışı daha sonra herkes için yapacağını belirten Google, hazırlanan 1.5 sürümüyle çok ama çok daha geniş kapsamlı bir üretken yapay zeka deneyimi vadediyor ve çıktı yani cevap hızını hatırı sayılır oranda artırıyor.

1.5 yanında Gemini Ultra ile aynı seviyede olduğu söylenen 1.5 Pro’yu da hazırlayan Google, Gemini 1.5’in devasa bir bağlam penceresine sahip olduğunu yani çok daha büyük sorguları işleyebildiğini ve aynı anda çok daha fazla bilgiye bakabildiği aktarıyor, bu durum sistem ile yapılabileceklerin kapasitesini hatırı sayılır oranda artırıyor. Burada karşılaştırmak için OpenAI’ın GPT-4’ü için 128 bin, Gemini Pro için 32 bin, Gemini 1.5 sürümü içinse tam 1 milyon “tokens” (OpenAI tokens’ı açıklarken 100 token ~= 75 kelime ya da 1.500 kelime ~= 2048 tokens gibi örnekler veriyor) değeri açıklanıyor

Google Asistan yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli