reklamı kapat

POPÜLER

Google Gemini Google Bard Gemini 1.5

Google Bard beklendiği gibi “Gemini” oldu

 - Güncelleme: 08 Şubat 2024 16:53

Türkiye’de açık ve Türkçe desteği olan Google Bard artık beklendiği gibi “Gemini” olarak isimlendirilmeye başlanıyor.

Bu değişim aşırı sürpriz olmadı çünkü Google bir süredir “Gemini” adını yeni nesil LLM’leri (Büyük Dil Modelleri) için aktif olarak kullanıyordu. Ayrıca Bard ismi kullanıcılar arasında genel olarak benimsenmemişti, bu açıdan Google’ın bugünkü isim değiştirme kararı şu an oldukça mantıklı bulundu. Birden fazla yeni duyuruyu beraberinde getiren bu dönüşüm hakkında Google kendisi detaylı olarak şunları aktarıyor:

Bard artık Gemini oldu

  • -Ne: Gemini, Google Yapay Zeka’ya doğrudan erişimin en iyi yoludur. Bildiğiniz ve sevdiğiniz birlikte çalışma özellikleri devam ediyor ve Gemini döneminde daha iyi hale gelecek Görsel sadelik, okunabilirliği ve gezinmeyi kolaylaştırmak için kullanıcı arayüzünde geliştirmeler yaptık.
  • -Neden: Herkese Google Yapay Zeka’ya doğrudan erişim olanağı sunmaya kararlıyız. Bu hafta itibariyle, desteklenen ülkelerdeki ve dillerdeki tüm Gemini kullanıcıları Google’ın en iyi yapay zeka modelleri ailesine erişebiliyor. Bu kararlılığımızı göstermek adına Bard’ın adını Gemini olarak değiştirdik.

Google’ın en yetenekli yapay zeka modeli Ultra 1.0’a erişmek için Gemini Advanced’i deneyin,

  • -Ne: Gemini Advanced, en yetenekli yapay zeka modelimiz, Ultra 1.0’a erişim sunuyor. Google’ın yapay zeka alanında kaydettiği en son ilerlemelere ilk erişenlerden biri olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ultra 1.0 modelimizle, Gemini Advanced; kodlama, mantıksal akıl yürütme, incelikli talimatları takip etme ve yaratıcı işbirliği gibi son derece karmaşık görevlerde çok daha yeteneklidir. Advanced önümüzdeki aylarda, artırılmış bağlam uzunluğu, genişletilmiş çok modlu özellikler, hatta daha iyi kodlama özelliklerinin yanı sıra dosyaları, belgeleri, verileri ve diğer içerikleri yükleyip daha derinlemesine analiz etme gibi yeni ve ayrıcalıklı özelliklerle gelişmeye devam edecektir. Advanced, en az 150 ülke ve idari bölgede kullanıma sunulan ücretli bir plandır. Ultra 1.0 modeli yalnızca İngilizcede kullanılabilir ve İngilizceye göre optimize edilmiştir ancak Gemini’ın kullanılabildiği diğer dillerde sorulara yanıt verebilir. 
  • -Neden: Advanced ile, en yetenekli yapay zeka modelimiz Ultra 1.0’ı deneyen ilk kullanıcılardan biri olabilirsiniz. Henüz yolun başındayız. Advanced daha da gelişmeye devam edecek. 

Fikirlerinizi desteklemek için Gemini uygulamasında sohbet edin

  • -Ne: Telefonunuzdan yeni yöntemlerle bir şeyler öğrenmek, yazı yazmak, etkinlik planlamak ve daha pek şey yapmak için Google Yapay Zeka’dan yardım alın. Sistem; Gmail, Haritalar ve YouTube gibi Google uygulamalarıyla entegre olduğundan işlerinizi telefonunuzda halletmeyi kolaylaştırır. Yazarak, sesle veya görüntülerle etkileşime geçebilirsiniz. Android’de Gemini ile sohbet etmek için Google Play Store’dan Gemini uygulamasını indirin. iOS’te, Gemini’ı Google uygulamasından deneyin. Uygulama ABD’de İngilizce olarak belirli cihazlarda kullanıma sunulacak. Önümüzdeki günlerde Japonca, Korece ve Birleşik Krallık, İsviçre ile Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri ile ilişkili bölgeleri dışında global olarak İngilizce olarak çıkacak. Yakında daha fazla ülke ve dil eklenecek.
  • -Neden: Bu, dünyanın en yararlı yapay zeka asistanını sunma vizyonumuz doğrultusunda atılmış bir adımdır.

Şimdi Kanada’da

  • -Ne: Artık Kanada’da İngilizce ve Fransızca dahil desteklenen tüm dillerde Gemini ile çalışabilirsiniz. Gemini uygulaması İngilizceden başlayarak yakında geliyor.
  • -Neden: Sistemi sorumluluk anlayışıyla geliştirmeye devam ederken daha fazla ülke ve bölgeyi erişim kapsamına alıyoruz.

Google Bard ve Google Gemini dönüşümü yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER