reklamı kapat

POPÜLER

Google Gemini Google Bard Gemini 1.5

Google’ın yeni nesil yapay zeka modeli Gemini 1.5 duyuruldu

 - Güncelleme: 15 Şubat 2024 19:53

İnternet devi alanda çok hızlı ilerliyor. Bugün Google’ın yeni nesil yapay zeka modeli Gemini 1.5 duyuruldu

Google’ın yeni nesil yapay zeka modeli Gemini 1.5, kısa süre önce resmi olarak tanıtılan Gemini’ın (Kendi içinde farklı sürümleri vardı) çok çabuk gelen yeni sürümü ve şu an sadece geliştiriciler ile kurumsal kullanıcılar tarafından denenebiliyor. Yeni sistem için çıkışı daha sonra herkes için yapacağını belirten Google, hazırlanan 1.5 sürümüyle çok ama çok daha geniş kapsamlı bir üretken yapay zeka deneyimi vadediyor ve çıktı yani cevap hızını hatırı sayılır oranda artırıyor. 1.5 yanında Gemini Ultra ile aynı seviyede olduğu söylenen 1.5 Pro’yu da hazırlayan Google, Gemini 1.5’in devasa bir bağlam penceresine sahip olduğunu yani çok daha büyük sorguları işleyebildiğini ve aynı anda çok daha fazla bilgiye bakabildiği aktarıyor, bu durum sistem ile yapılabileceklerin kapasitesini hatırı sayılır oranda artırıyor. Burada karşılaştırmak için OpenAI’ın GPT-4’ü için 128 bin, Gemini Pro için 32 bin, Gemini 1.5 sürümü içinse tam 1 milyon “tokens” (OpenAI tokens’ı açıklarken 100 token ~= 75 kelime ya da 1.500 kelime ~= 2048 tokens gibi örnekler veriyor) değeri açıklanıyor

Bundan önce Gemini’yla ilgili bir “gizlilik” detayı ses getirmişti. Google, Bard – Gemini dönüşümü kapsamında bir gizlilik güncellemesi de yapmıştı. “Lütfen sohbetlerinizde gizli bilgiler veya inceleme uzmanlarının görmesini ya da Google’ın ürünlerini, hizmetlerini ve makine öğrenimi teknolojilerini iyileştirmek için kullanmasını istemediğiniz verileri paylaşmayın.” diyen firma, geçtiğimiz günlerde özellikle şu açıklaması ile dikkat çekti: “Gemini Uygulamaları Etkinliğinizi sildiğinizde, Google Hesabınıza bağlı olmayıp ayrı tutulduklarından inceleme uzmanları tarafından incelenen veya ek açıklama eklenen sohbetleriniz ile diliniz, cihazınızın türü, konumunuz ve geri bildiriminiz gibi ilgili veriler silinmez.

Bu veriler üç yıla kadar saklanır. Gemini Uygulamaları Etkinliği kapatılmış olsa bile sohbetleriniz 72 saate kadar hesabınızda saklanır. Bu sayede Google, hizmeti sunabilir ve geri bildirimleri işleme alabilir. Bu etkinlik, Gemini Uygulamaları Etkinliğinizde görünmez. Bu ayarı kapatırsanız veya Gemini Uygulamaları Etkinliğinizi silerseniz Web ve Uygulama Etkinliği ya da Konum Geçmişi gibi diğer ayarlar, diğer Google hizmetlerinin kullanımının bir parçası olarak konumunuzu ve diğer verilerinizi kaydetmeye devam edebilir.

Ayrıca, Gemini Uygulamaları’nı diğer Google hizmetleriyle entegre edip kullandığınızda bu hizmetler, politikalarına ve Google Gizlilik Politikası’na uygun olarak hizmetleri önermek ve iyileştirmek için verilerinizi kaydedip kullanır. Gemini Uygulamaları’nı üçüncü taraf hizmetlerle etkileşimli olarak kullanırsanız bu üçüncü taraf hizmetler verilerinizi kendi gizlilik politikalarına göre işler.” 

Google Gemini 1.5 yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli