reklamı kapat

POPÜLER

Google Gemma

Yeni açık ve hafif yapılı yapay zeka modeli Google Gemma tanıtıldı

Google yapay zeka çalışmalarına karşımıza çıkarmaya devam ediyor. Bugün yeni yapay zeka modeli Google Gemma tanıtıldı.

Google’ın Gemini AI modellerinin arkasındaki aynı teknoloji kullanılarak Google DeepMind çalışanları ve Google içindeki diğer bazı ekipler tarafından tasarlanan Google Gemma, yapay zeka geliştiricileri ve araştırmacılarına odaklanıyor. Açık ve hafif yapıda olmasıyla dikkat çeken ve birden fazla modeli bünyesinde barındıran Gemma, ilk aşamada buradanGemma 2B” ve “Gemma 7B” versiyonlarıyla elde edilebiliyor. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda yerel olarak çalışabilecek seviyede olan ve IoT, mobil ve bulut ile de uyumlu tasarlanan Gemma, ChatGPT ve benzerleri gibi birçok farklı işlem için kullanılabiliyor. Önümüzdeki dönemde daha fazla Gemma modeli hazırlayacağını belirten Google, şirketler ve bağımsız geliştiricilerin yapay zeka destekli uygulamalar oluşturmak için Gemma’yı kullanması istiyor. Bundan önce ise Google Goose ses getirmişti. Kaçıranlar için Goose direkt olarak şirket çalışanlarının daha hızlı ve verimli şekilde kod yazmasına yardımcı olacak bir LLM yani büyük dil modeli ve temelinde direkt olarak Gemini yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk defa Business Insider tarafından gündeme getirilen Goose, Google’ın kendi içindeki veriler kullanılarak eğitilmiş ve yerleşik bir çözüm olarak veri güvenlik riski oluşturmuyor. Birçok firma çalışanlarının ChatGPT gibi sistemleri kullanmasını istemiyor çünkü bu sistemler kullanıcı girdileri üzerinden de eğitiliyor. Goose’un bir özetinde “Google’a özgü teknolojilerle ilgili soruları yanıtlayabilir, dahili teknoloji birikimlerini kullanarak kod yazabilir ve doğal dil istemlerine (Metin girdileri) dayalı kod düzenleme gibi yetenekleri destekler” açıklamasını kullanan Google, bu aralar yapay zeka alanında gerçekten çok hızlı ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde de yeni nesil yapay zeka modeli Gemini 1.5 duyurulmuştu. Gemini 1.5, yakın zaman önce tanıtılan Gemini’ın (Kendi içinde farklı sürümleri vardı) çok çabuk gelen yeni sürümü ve şu an sadece geliştiriciler ile kurumsal kullanıcılar tarafından denenebiliyor.

Yeni sistem için çıkışı daha sonra herkes için yapacağını belirten Google, hazırlanan 1.5 sürümüyle çok ama çok daha geniş kapsamlı bir üretken yapay zeka deneyimi vadediyor ve çıktı yani cevap hızını hatırı sayılır oranda artırıyor. 1.5 yanında Gemini Ultra ile aynı seviyede olduğu söylenen 1.5 Pro’yu da hazırlayan Google, Gemini 1.5’in devasa bir bağlam penceresine sahip olduğunu yani çok daha büyük sorguları işleyebildiğini ve aynı anda çok daha fazla bilgiye bakabildiği aktarıyor, bu durum sistem ile yapılabileceklerin kapasitesini hatırı sayılır oranda artırıyor. Burada karşılaştırmak için OpenAI’ın GPT-4’ü için 128 bin, Gemini Pro için 32 bin, Gemini 1.5 sürümü içinse tam 1 milyon “tokens” (OpenAI tokens’ı açıklarken 100 token ~= 75 kelime ya da 1.500 kelime ~= 2048 tokens gibi örnekler veriyor) değeri açıklanıyor

Google Gemma yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli