reklamı kapat

POPÜLER

Google Genie

Google’dan çok temel seviyede de olsa oynanabilir oyun üretebilen yapay zeka modeli: “Genie”

Google yapay zeka çalışmalarını karşımıza çıkarmaya devam ediyor. Bugün yeni yapay zeka modeli Google Genie tanıtıldı.

Google içindeki DeepMind ekibinin elinden çıkan yeni sistem Genie, verilen komutlardan çok temel seviyede oynanabilir oyunlar üretebiliyor. Bugün gündeme gelen Genie, yapılan açıklamaya göre 200 bin saatlik oyun videosu üzerinde eğitilmiş ve tek bir metin komutu veya görüntüden video oyunları oluşturabiliyor olmasıyla çok dikkat çekiyor. Şimdilik herkese açılmayan ve gelecek için çok ciddi bir potansiyel ortaya koyan sistem, verilen bilgiye göre ana karakterin kim olduğunu belirleyebiliyor ve kullanıcının oluşturulan dünyada bu karakteri kontrol etmesini sağlayabiliyor. Bu gerçekten oldukça iddialı görünüyor, sistemin zamanla grafiksel açıdan çok daha iyi hale getirileceği düşünülüyor. OpenAI imzalı video modeli Sora’yı gördükten sonra bu tarz sistemlerin geleceği hakkındaki beklentiler inanılmaz artıyor, üretken yapay zeka sistemleri her geçen gün korkutucu derece iyi hale geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce ise yine Google imzalı Gemma ses getirmişti. Google’ın Gemini AI modellerinin arkasındaki aynı teknoloji kullanılarak Google DeepMind çalışanları ve Google içindeki diğer bazı ekipler tarafından tasarlanan Google Gemma, yapay zeka geliştiricileri ve araştırmacılarına odaklanıyor. Açık ve hafif yapıda olmasıyla dikkat çeken ve birden fazla modeli bünyesinde barındıran Gemma, ilk aşamada buradanGemma 2B” ve “Gemma 7B” versiyonlarıyla elde edilebiliyor. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda yerel olarak çalışabilecek seviyede olan ve IoT, mobil ve bulut ile de uyumlu tasarlanan Gemma, ChatGPT ve benzerleri gibi birçok farklı işlem için kullanılabiliyor. Önümüzdeki dönemde daha fazla Gemma modeli hazırlayacağını belirten Google, şirketler ve bağımsız geliştiricilerin yapay zeka destekli uygulamalar oluşturmak için Gemma’yı kullanması istiyor. Bundan önce ise Google Goose ses getirmişti. Kaçıranlar için Goose direkt olarak şirket çalışanlarının daha hızlı ve verimli şekilde kod yazmasına yardımcı olacak bir LLM yani büyük dil modeli ve temelinde direkt olarak Gemini yer alıyor.

İlk defa Business Insider tarafından gündeme getirilen Goose, Google’ın kendi içindeki veriler kullanılarak eğitilmiş ve yerleşik bir çözüm olarak veri güvenlik riski oluşturmuyor. Birçok firma çalışanlarının ChatGPT gibi sistemleri kullanmasını istemiyor çünkü bu sistemler kullanıcı girdileri üzerinden de eğitiliyor. Goose’un bir özetinde “Google’a özgü teknolojilerle ilgili soruları yanıtlayabilir, dahili teknoloji birikimlerini kullanarak kod yazabilir ve doğal dil istemlerine (Metin girdileri) dayalı kod düzenleme gibi yetenekleri destekler” açıklamasını kullanan Google, bu aralar yapay zeka alanında gerçekten çok hızlı ilerliyor.

Google Genie yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli