reklamı kapat

POPÜLER

ChatGPT

ChatGPT, yakında eğer istenirse Android telefonlardaki Google Asistan’ın yerini alabilecek

 - Güncelleme: 05 Ocak 2024 09:25

OpenAI tarafından geliştirilen gelişmiş üretken yapay zekâ ChatGPT, yakında eğer istenirse Android telefonlardaki Google Asistan‘ın yerini alabilecek.

Android Authority’den Mishaal Rahman tarafından bulunduğu kadarıyla birçok Android telefon sahibini memnun edecek bir altyapı geliştiriliyor. Şu an Android telefonlarda ChatGPT erişimi web sürümü ya da resmi uygulama üzerinden sürdürülüyor. Yeni keşifler ise ChatGPT’nin yakında Google Asistan‘ın yerini alabileceğini yani Android telefonların yerleşik dijital asistanı olarak seçilebileceğini gösteriyor. Bu altyapı devreye alındığı zaman ChatGPT’ye herhangi bir ekranda yapılacak kaydırma hareketiyle veya sesli komutlar kullanılarak kolayca erişim sağlanabilecek. Gelişmiş sohbet boyutla etkileşimi çok daha efektif ve hızlı hale getirecek bu sistem, yüksek ihtimalle 2024’ün ilk çeyreği bitmeden kullanıma sunulmuş olacak. Google, geçtiğimiz aylarda yeni Pixel ürünleriyle beraber Android ve iOS için “Assistant with Bard” duyurusunu da gerçekleştirmişti. Kaçıranlar için “Assistant with Bard” ilk aşamada sadece Google tarafından geliştirilen Tensor işlemciye sahip Pixel akıllı telefon modellerinde ve yakında tanıtılacak Samsung Galaxy S24 ailesinde kullanılabilecek. Daha sonra desteğin Pixel 6 üstü modeller ile Galaxy S23 serisine de genişletileceği söyleniyor, birçok Android telefona ise ilk aşamada destek verilmeyecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google tarafından yapılan açıklamaya göre “Assistant with Bard”, Türkiye’de de açık olan üretken yapay zeka Google Bard’ın üretkenlik ve muhakeme yeteneklerini, Google Asistan‘ın kişiselleştirilmiş yardım özellikleriyle birleştiriyor. Bir yapay zeka destekli yardımcı ya da yetenekli bir dijital asistan olarak düşünebileceğiniz sistem, “Bu hafta kaçırdığım önemli e-postaları bana göster” gibi bir soruya saniyeler içerisinde detaylı şekilde cevap verebiliyor.

Direkt olarak kişiye özelleştirilen sistem için Google tarafından şu kullanım senaryosu da aktarılıyor: “Örneğin sosyal medyada yayınlamak için yavru köpeğinizin bir fotoğrafını çektiniz. Fotoğrafınızı sisteme aktarın ve ondan sizin için bir sosyal medya paylaşım gönderisi yazmasını isteyin. Sistem görüntüyü görsel bir ipucu olarak kullanacak, bu sayede bağlamı anlayacak ve ihtiyacınız olan şey konusunda size yardımcı olacak.” Android ve iOS için çok çıkacağı aktarılan hizmet, yüksek ihtimalle Türkiye’de de aktif edilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ChatGPT haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER