reklamı kapat

POPÜLER

Nissan

Karşınızda Nissan’ın önemli bir görevi üstlenen minyatür otomobil yıkama istasyonu [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Nissan, dünyanın en küçüğü olarak nitelendirdiği  minyatür otomobil yıkama istasyonunu görücüye çıkarttı. Peki bu istasyon ne işe yarıyor?

Otomobilleri hem güzel gösteren hem de koruyan boya katmanları, çok büyük önem arz ediyor. Ancak yeni geliştirilen boyaları uzun süreli testlere sokmak neredeyse imkansız. İşte Nissan bunu Michigan’da yer alan teknik test merkezine kurduğu minyatür otomobil yıkama istasyonu ile aşabildiğini belirtiyor. Bünyesinde dakikada 1800 tur atabilen bir fırça ve su püskürtme motorları yer alan istasyon, mühendislerin yeni boyaları test etmesini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda süreci de hızlandıran makinede 1:16 boyutunda 370Z test eden firma, süreci zorlaştırmak için özel bir kum da kullanıyor. Özellikle hazırlanan boyaların gerçek araba yıkama fırçalarına dayanıklılığını artırmak için yapılan testler, sık sık gidilen bu yerlerin otomobile zarar vermesini en aza indirmeyi hedefliyor.

Nissan yeni sistemiyle adeta zamanı ileriye sarıyor

Bu tarz çalışmalar içerisinde sadece Nissan yer almıyor. Birçok firma buna benzer sistemlerle araçlarının gelecekteki durumlarını test ediyor ve bu müşteriler için çok güzel görünüyor. Herkes ciddi paralar vererek aldığı otomobillerin uzun yıllar sorunsuz kalmasını istiyor. Makinelerin bize sağladığı bu fayda artık otomobil üretiminde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Video