reklamı kapat

POPÜLER

Lexus’tan kendi kendini onaran boya teknolojisi

Lüks segment otomobil üreticisi Lexus, yeni modellerinde kullanacağı gelişmiş boya sistemi ile belirli şartlar altında araç üzerinde oluşacak boya tahribatlarının kendiliğinden ortadan kalkacağını duyurdu. Bu teknoloji ile geri dönüşü olmayan hasarlar çok daha hesaplı bir şekilde ortadan kalkıyor.

Lexus, Japon otomotiv sanayiinde önemli markalardan bir tanesi. 1989 yılından beri bir diğer otomotiv devi Toyota tarafından tamamen lüks araç odaklı üretim hayatını sürdüren marka sahip olduğu teknoloji ve karakteristik tasarım hatlarının yanında boyasıyla da adından söz ettirecek gibi gözüküyor. Bu akıllı boya teknolojisi sayesinde, belirli renklerde çizikler kendiliğinden ortadan kalkıyor. Yıkama esnasında veya dış etkenlerden oluşan çizikler, sürücünün keyfini kaçırmadan ve farkında olmadan kendi kendine yok oluyor.Baktığımızda Lexus tarafından üretilen bu teknolojinin markanın tüm modellerinde kullanıldığını görüyoruz.

Lexus mühendislerinin geliştirdiği, normalden daha yumuşak ve esnek bir boya kaplaması, sıcak havalarda güneşle birlikte boyanın çizik yerleri kendi kendine kapatıyor. Lexus otomobillerinin üzerinde beş katmanlı bir boya yer alıyor ve bu katmanlar dört farklı fırınlama sürecinden geçiriliyor. Elastik bir yapıya sahip olan bu kaplama, herhangi bir özel müdahale gerektirmeden güneş altında ısı etkisi ile yüzeyin eski haline dönmesini sağlıyor.