reklamı kapat

POPÜLER

kaspersky

Kaspersky’e büyük darbe vuracak yasa onaylandı

Dünyaca ünlü virüs yazılımı Kaspersky, Donald Trump’ın onaylayarak resmileştirdiği yasa ile devlet kurumlarından kesin olarak yasaklandı.

Geçtiğimiz eylül ayında resmi devlet kurumlarında kullanılması yasaklanan Kaspersky, artık resmi bir adımla da karşıya karşıya kalmış durumda. Direkt olarak başkan Donald Trump‘ın onayladığı yasa, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki devlet kurumlarında Moskova merkezli güvenlik yazılımlarını tamamen yasaklıyor. Bunun arkasında ise Kaspersky‘nin Rusya istihbaratına veri sızdırıyor olabileceği yönündeki iddialar yer alıyor. Bazı kaynaklar ise şirketin yazılımlarını kullanarak NSA’in bilgisayarlarına giren Rus hackerların olduğunu belirtiyor. Bu ve benzeri iddiaların ortaya çıkması sonucunda hem sivil hem de askeri kurumların dışına atılan ünlü güvenlik şirketi, tüm suçlamaları reddediyor. Normal kullanıcılara ise satış yapmaya devam edecek şirket, bu yasa sonrasında bunda da ciddi gerileme görecek gibi duruyor.

Kaspersky konusunda diğer ülkeler de araştırma yapıyor

Başta İngiltere olmak üzere birçok diğer ülke de Kaspersky ürünleri konusunda ciddi uyarılar yapıyor. Rus merkezli olduğu için Rusya hükümetine veri sızdırma konusunda riskler oluşturduğu düşünülen şirket, bunu kesinlikle kabul etmiyor. Kendini aklamak adına kaynak kodlarını incelemeye açabileceğini dahi belirten güvenlik şirketi, şu an diken üstünde duruyor. Sarsılan güveni nasıl toparlayacağı bilinmeyen yazılım devini çok zor görünler bekliyor gibi görünüyor.